‘Fahiş fiyatların önüne geçeceğiz’

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2021 Unesco Ahi Evran Anma Yılı Esnaf Buluşması etkinliğinde gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Enflasyondan kaynaklı hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıyı bildiklerini ifade eden Erdoğan, “Fahiş fiyatların önüne geçeceğiz” dedi.

Erdoğan, “Bu yılki şeker pancarı alım fiyatımız ton başına 420 liradır. Yüzde 25’lik bir artışı ifade eden şeker pancarı alım fiyatının ülkemize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek şeker pancarı alım fiyatlarını da açıkladı.

Erdoğan, “Aldığımız tedbirlerle dünyada en büyük büyüme oranlarına biz ulaştık, ihracatta rekor üstüne rekor kırıyoruz. Kimi ülkeler gibi kenarda hazır paramız olmamasına rağmen bu başarıları yakaladığımıza özellikle dikkat çekmek istiyorum. Enflasyonun yol açtığı hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıları da gayet iyi biliyoruz. En kısa sürede enflasyonu da kontrol altına alarak raflardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, “Bugün adına toplam kalite yönetimi denilen, tüketici haklarının korunması denilen yaklaşım Ahilerimiz tarafından asırlardır zaten uygulanmaktadır. Öyle ki, İbn-i Sina’yı anmadan bugünkü tıbbı anlayamayız. Farabi’yi, Biruni’yi bilmeden matematik konuşamayız. Yusuf Has Hacib’i İbn-i Haldun’u anlamadan siyaset bilimini konuşamayız” dedi.

Erdoğan, “Mesela demiri döven bir zanaatkar o demir ile birlikte nefsini de terbiye eder. Deriyi, ağacı işleyen bir zanaatkar Rabbi’ne olan şükrünü de nakşeder. Esnaf aynı zamanda bir muhitin gözü, kulağı, hamisi, yol göstericisidir” diyerek esnaflığın da Allah ile alakalı olduğunu söyledi.