AKP ve MHP’nin tek ortak noktası seçim barajı oldu

TBMM’nin tatile girmesinin hemen ardından AKP ve MHP arasında hızlanan seçim yasası değişikliği hazırlıklarında anlaşma gerçekleşemedi. İki parti kurmaylarının çok sayıda konuda fikir ayrılığı yaşadığı öğrenilirken kesin olarak anlaşılan tek konunun yüzde 7 seçim barajı olduğu ifade edildi.

Dar bölge, daraltılmış bölge, seçim kurullarında yetki paylaşımı ve ittifak içi baraj konularında MHP ile aynı düşüncede olmayan AKP’nin bu düzenlemeleri rafa kaldırdığı öğrenildi.

İktidar kulislerinden gelen bilgiye göre, dar bölge ve daraltılmış bölge konusunda ise asıl itiraz MHP’den geldi. Buna göre, her seçim çevresinin bir milletvekili ile temsilini esas alan dar bölgede ve 3 ile 4 milletvekilinin bir seçim çevresini oluşturduğu daraltılmış bölgede milletvekili sayısının düşeceği hesaplamalarını yapan MHP, ittifak ortağı AKP’ye bu fikre sıcak bakmadıklarını iletti. AKP ise özellikle daraltılmış bölge tanımında değişiklik yapılarak milletvekili sayısının 3 ve 4 yerine 6 veya 7 olmasını önerdi. MHP, bu durumda fazla oy alan partinin tüm milletvekillerini alacağını ve Meclis’in iki partili sisteme döneceğini gerekçe göstererek öneriyi kesin olarak reddetti.

‘Kamuoyuna anlatamama’

Bir diğer anlaşma sağlanamayan değişiklik önerisi, seçim kurullarının yapısına yönelik oldu. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yetkilerinin artırılması, Yargıtay’ın görev alanındaki üyelik sicillerinin ve teşkilatlanmanın YSK’ye devredilmesi ile il ve ilçe seçim kurulu başkanlarının YSK tarafından atanmasına yönelik değişiklikler de rafa kaldırıldı. Bu konuda AKP’nin çekincelerinin bulunduğu, değişiklikleri “kamuoyuna anlatamama” düşüncesinin bu durumda etkili olduğu söylendi.

‘İktidarı artık hiçbir değişiklik kurtaramaz’

AKP ve MHP arasında gerçekleştirilen seçim sistemi görüşmelerinin Cumhur İttifakı’nın bir dönem daha ülkeyi yönetmesi için yapıldığını belirten CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “İktidarı artık hiçbir değişiklik kurtaramaz” dedi. Seçim sistemleri ile uğraşan iktidarların kaybetmeye mahkum olduğunu dile getiren Erkek, “Seçim barajı tamamen kaldırılacak olsaydı o zaman bu düzenlemelerin demokratikleşme adına yapıldığı kabul edilebilirdi fakat ortada böyle bir durum yok. Artık bu iktidardan demokratikleşme beklemek hayal olur. Dertleri bir seçim daha kazanmak. Vatandaşların sorunlarını çözmek gibi bir dertleri yok. Ancak kendi aralarında anlaşamadıkları duyumlarını biz de alıyoruz” dedi.

Loading