‘Temennimiz, Ermenistan’ın ateşkese uyması’

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Kerim Veliyev, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ramiz Tahirov, ‘TURAZ Şahini 2021 Tatbikatı’nın ‘Seçkin Gözlemci Günü’ faaliyetlerine katılmak üzere Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na geldi.

Akar, “Azerbaycan’a karşı yapılan tehditleri bize karşı yapılmış olarak algılıyoruz. Bizim temennimiz, Ermenistan’ın ateşkese uyması, herhangi bir yanlışlık yapmaması ve bölgede ateşkesin kalıcı hale gelmesi, istikrarın sağlanmasıdır” dedi.

Akar, Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan ‘Şuşa Beyannamesi’ni ‘iki ülke arasındaki kardeşliğin mühürlenmesi’ olarak adlandırdı. Bu beyannamenin Türkiye ve Azerbaycan arasındaki iş birliğinin geldiği noktayı gösterdiği söyleyen Akar, bundan sonra izlenecek yol haritasına işaret ettiğini de belirtti.

Akar, “Sayın Cumhurbaşkanı’mız ile Sayın Aliyev’in Ermenistan’a uzattıkları barış elinin, barışa, huzura gitmek için yapılan teklifin karşılık bulması önemlidir fakat maalesef şu ana kadar tam bir cevap alınamadıysa da bazı iz ve emareler var. Bizim amacımız barış, huzur içinde tarafların hem güven hem de refah içinde yaşamasıdır. Bizim temennimiz Ermenistan’ın ateşkese uyması, herhangi bir yanlışlık yapmaması ve bölgede ateşkesin kalıcı hale gelmesi ve istikrarın sağlanmasıdır” diyerek bölgede kalıcı barış ve huzur ortamı ile refaha giden yolun açılmasının önemine değindi.