MHP’siz seçime hazırlık iddiası

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Tuncay Mollaveisoğlu yazısında gündemi değiştirecek bir iddia ortaya attı.

Mollaveisoğlu yazısında, seçim barajının AKP ve MHP’nin planladığı gibi yüzde 7’ye çekilmesinin ardından Cumhur İttifakı’nın dağılabileceğini belirtti: “Saray, HDP seçmeni ile yakınlaşmanın hesabı içinde.”

Mollaveisoğlu, “AKP, MHP’siz bir seçime hazırlanıyor… Seçim barajını yüzde 7’ye indirerek hem MHP’nin Meclis’e girmesini “garantiye” alıyor hem de “bu ortaklık bitti” diyerek HDP seçmenine zeytin dalı uzatmanın yollarını arıyor… Seçim öncesi genel af dahil, birçok siyasi hamle masada” görüşünü öne sürdü.

Erdoğan’ın HDP’nin oylarına muhtaç olduğunu belirten Mollaveisoğlu şunları ifade etti:

“İşte ‘Gordion’un düğümü’ de burada… AKP, MHP yanındayken Cumhurbaşkanlığı için HDP seçmeninden nasıl oy isteyecek? MHP’yi seçim öncesinde AKP’den ayırıp, Meclis’e girmesi için barajı MHP’nin oy seviyesine düşürecek Erdoğan, HDP seçmenine yeni bir açılım vaadinde bulunabilir… Yani muhalefeti büyüten, iktidarı eriten ittifak sistemini Erdoğan ortadan kaldırabilir… İttifakların dağıldığı, her partinin kendi gücü ile yarıştığı eski sistem için yasa değişikliği gerekiyor. Bu değişikliğin geçerli olması için de seçime bir yıl kala yapılması şart… ” HDP seçmeni, MHP ile ortalığı “sözde bitiren” bu planın parçası olur mu?”

Loading