Elektrik zammına formül arayışı

CHP’li Ahmet Akın, elektrik maliyetleri nedeniyle iktidarın enerji üretim tercihlerini değiştirmek yerine faturalara zamla ilgili yeni bir formül arayışında olduğunu iddia etti.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Meskenlerde elektrik kullanımına sık sık zam yapılıyor. İktidarın enerji üretim tercihlerini değiştirmek yerine zamlarda formül arayışına girdiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Yeni yapılacak zamlar, daha çok sanayi, ticaret ve tarım işleriyle uğraşanlara yapılacak. Meskenleri doğrudan etkilemeyecek zamlar, tüm temel ürünler ve gıda ürünlerindeki fiyat artışlarıyla dolaylı olarak kendisini gösterecek” şeklinde konuştu.

Akın, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Vatandaşın tepkisi üzerine iktidar, mesken abonelerine daha az sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama abonelerine ise daha çok zam yapmayı değerlendiriyor. Meskenlerde zam yapılmadığı algısı yaratmak için sanayiye fahiş zam yapılırsa fatura yine vatandaşa kesilecek. Bütün ürünler kış aylarında zamlanacak. Geliri düşen vatandaşımızın bütçesi, kışın yapılacak bu zamla adeta sabote edilecek” diyerek iktidarın zam hazırlığında olduğuna dikkat çekti.

‘Faturayı vatandaşa keserek zam yapmayı’

Akın, 1 Ekim’de yapılması beklenen elektrik zammıyla ilgili iktidarın hâlâ düşünme aşamasında olduğunu belirterek şunları aktardı:

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 1 Ekim tarihinde açıklayacağı elektrik tarifesinde son dönemde yaşanan kuraklık, uluslararası piyasalarda doğalgazın fiyatının yükselmesiyle artan maliyetler nedeniyle büyük bir zam yapılması bekleniyor. Maliyetlerin artacağı neredeyse aylar öncesinden bilinmesine karşın iktidar herhangi bir politika geliştirilmedi. İktidar, aylar öncesinden ülkemizde yaşanacak kuraklığı görmezden geldi. Pandemi sonrası uluslararası enerji fiyatlarında yaşanacak artışa karşın herhangi bir politika uygulamadı. Oysa bu dönemde yapılacak kaynak yönetimi ve elektrik üretimine ilişkin planlamayla elektrikteki maliyet artışının etkisi vatandaşlara yansıtılamayabilirdi. Ancak geldiğimiz aşamada iktidar bugüne kadar uyguladığı en iyi politika olan ‘faturayı vatandaşa keserek zam yapmayı’ hayata geçirmeye hazırlanıyor.”