DİSK-AR’dan maaş artışı verilerine tepki geldi

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın verileri, Erdoğan'ın milli gelir ve maaş artışıyla ilgili söylemini düşündürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen “İşçilerle Buluşma” programında, AKP iktidarlığı dönemindeki milli gelir ve maaş artışları hakkında konuşmuştu.

Erdoğan, “Milli gelirimiz TL olarak yaklaşık 11 kat yükselirken, asgari ücretin 16 kata yakın artması bunun en somut örneklerinden. Aynı fevkalade yükselişi emekli maaşlarında da görmek mümkün. 27 kat artan emekli maaşları vardır” demişti.

Gerçekler farklı çıktı
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın verilerine göre, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında milli gelir 362 milyar lirayken 2021’de 6,648 milyar lira bekleniyor. Aradan geçen 19 yılda milli gelirdeki artış 18,4 kat. Öte yandan asgari ücret ise aynı dönemde 184 liradan, 2 bin 825 liraya çıkarak 15,4 kat artmış.

DİSK-AR da işçilerle buluşmada gerçeklerin anlatılmadığını ifade etti. Sosyal medyada paylaşımda bulundu. Paylaşıma göre, AKP’li yıllarda kişi başına milli gelir 12,1 kat artarken, ortalama emekli aylığı 9,4 kat, ortalama memur maaşı 8,7 kat, ortalama memur emekli aylığı 7,1 kat, kamu işçisi ücreti 6,9 kat arttı.

Loading