Bahçeli’den laiklik tepkisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski AKP Milletvekili Resul Tosun'un "laiklik anayasadan çıkarılmalı" önerisine tepki gösterdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski AKP Milletvekili Resul Tosun laiklik anayasadan çıkarılmalı önerisine “hastalıklı ve hasarlı zihniyet” diyerek tepki gösterdi.

Bahçeli, “Bu görüşü seslendiren veya destek verenler Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temellerini dinamitlemek isteyen, kurucu emanetleri kundaklamak için gün sayan hastalıklı ve hasarlı zihniyetlerdir” dedi.

Resul Tosun, Star gazetesindeki yazısında “90 senedir dindarlara hayatı zehir etmeye çalışanların ve toplumu İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanların tek gerekçeleri laiklik. İşte tam da bu sebeple istismarı önlemek için laiklik ilkesi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ya anayasadan çıkarılmalı ya da istismarı engelleyecek netlikte tarif edilerek yer almalıdır,” ifadelerini kullanmıştı. Tosun, “Her münasebette sözcüleri laikliği bahana ederek İslam dininin toplumda ve devlette etkili olmasından veya görünmesinden rahatsız olmaktadırlar. En son Devlet Bahçeli Bey bu zihniyete karşı çok sert bir cevap verdi,” sözleriyle Bahçeli’yi kendisine destek olarak almıştı.

Nitekim Bahçeli, “Bilinmelidir ki, ne dinimize laf söyletiriz, ne de Cumhuriyet’in Laiklik sütununu kırdırırız” ifadelerini kullanan Bahçeli, “Kötü niyet sahipleri sabırları sınayıp sınır ihlali yaparak milletimizin sinir uçlarıyla oynamaya kalkışmamalıdır” şeklinde konuştu.