AKP’den İBB’ye imar planı engeli

AKP’li Esenler Belediyesi, İBB’ye ait arsaların imar planlarını değiştirdi. Belediye hizmet alanı veya sosyal tesis alanı statüsünden çıkarılan arsalar, açık otopark alanına çevrildi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Tevfik Göksu yönetimindeki Esenler Belediyesi’nin 8 Eylül’de meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, İBB’nin Esenler’deki arsalarına ilişkin imar planı değişikliği teklifi konuşuldu.

Teklifte, Havaalanı Mahallesi’nde bulunan ve İBB’ye ait olan bir arsanın, belediye hizmet alanı statüsünden çıkarılarak açık otopark alanına dönüştürülmesi öngörüldü.Teklif, CHP ve İYİ Parti grubunun ret oylarına karşın AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Hizmetin önüne engel konuluyor

Esenler Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Kemal Şahin, “Esenler Belediyesi, ilçede İBB’nin elini kolunu bağlamaya çalışıyor. Oruçreis Mahallesi’nde yurttaşların 50 yıl boyunca park olarak kullandığı ve imar planında da yeşil alan olan bir bölge, ‘Kamu malına değer kazandırıyoruz’ denilerek geçtiğimiz yıllarda imara açıldı. Esenler’deki askeri alan için birkaç arayla iki defa imar planı hazırlandı. Hazırlanan ikinci imar planında, ilk plana göre yeşil alan büyüklüğünün tam 300 bin metrekare azaltıldığını gördük. İktidara yakınlığıyla bilinen Akmercan Şirketler Grubu’nun deprem toplanma alanı olarak bilinen, yaklaşık 10 bin metrekarelik afet ve acil durum toplanma alanının yaklaşık 2 bin metrekaresini yıllardır işgal ediyor. Bu işgale Esenler Belediyesi göz yumuyor. Kısacası AKP’li Esenler Belediyesi, ilçede İBB’nin ne kadar mülkü, arsası varsa bunların peşine düşmüş ve bunlarla ilgili tasarruflarda bulunuyor” şeklinde konuştu.