Yatırımlar savunmaya yapılacak vatandaşa değil

Yatırım Programı Hazırlama Rehberi, AKP’nin bütçe tercihlerini yine büyük oranda vatandaşa değil, güvenlikçi politikalardan ve sermaye gruplarından yana kullanacağını gösterdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın hazırladığı Yatırım Rehberi, iktidarın kamu kaynaklarını istihdam getirecek sektörlere değil, güvenlik ve savunma sanayine aktaracağına işaret etti.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Yatırım Rehberi’ne göre, Saray’ın gelecek üç yıl boyunca öncelikli yatırım alanı savunma sanayii olacak.

İşsizliğin azalması için istihdam getirici projelerle çift hanelerden indirilmesi gerekiyor. Nitekim açıklanan rehbere göre bu beklenti üç yıl daha karşılanamayacak. Rehbere göre, 2022 ve 2024 yılları arasında, kamu tahsislerinde Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yürütülen projeler de dahil olmak üzere, öncelikli yatırım alanı savunma sanayii olacak. İHA ve SİHA’larla zengin edilen şirketler öncelikli olarak desteklenecek. Önümüzdeki üç yılda yatırım yapılacak diğer alanlar, enerji ve turizm sektörleri olacak.