Müdür yardımcısından olay sözler

Antalya'da Hurma Ortaokulu'nda müdür yardımcısı kadın öğrencilere, “Sizin ağzınızı yüzünüzü dağıtırım, ben konuşuyorum burada” diye azarladığı bir video tepkilere neden oldu
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki Hurma ortaokulunda eline mikrofon alıp öğrencilere; “Ağzınızı yüzünüzü dağıtırım” diyen müdür yardımcısına veli ve öğretmenlerden tepki geldi.

Bahçede toplanan öğrencileri okul temizliği konusunda azarlayan müdür yardımcısı kadının sözleri velilerden ve eğitimcilerden tepki gördü. Öğretmenin konuşması kabul edilecek bir şey olmadığını söyleyen Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sözen şunları ifade etti:

* Bir kere o yaştaki çocuklara söylenmeyecek sözler hakaretler içeriyor. Dolayısıyla böyle bir şeyi tasvip etmediğimizi söylüyoruz.

* Bu aslında okullardaki tablonun göstergesidir. Çünkü okullarda temizlikçi-güvenlikçi yok. Hala İŞKUR’dan atama yapılmamış.

*Okulların açılmasından 1 hafta geçmiş olmasına rağmen. Okulların hijyen ve bahçeleri çok kötü durumda. Dolayısıyla müdür yardımcısı da bunu öğrencilerden çıkartıyor.

* Bu söyleme kabul etmiyoruz ama önemli bir gerçeği açığa çıkarması açısından önemli bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Bun şöyle de ifade edebiliriz, ‘okul idaresinin cinnet hali’.

*Milli Eğitim Müdürlüğü ile bakanlıklarla istişare içinde olamamanın çaresizliği-dışavurumu olarak değerlendirmelidir.

* Ne olursa olsun o konuşma yapılabilecek konuşmalar değil. Özellikle o yaştaki öğrencilere söylenecek sözler değil.

* Eğer okulun temizliği yapılmıyorsa kim sorumluysa, kim görevlendirilecekse onlarla istişarede bulunması gerekiyor.  Öğrenciler temizlik elemanı değil okulda. Çocuk bu nihayetinde. Öğrenmek için okula geliyor.