Kullanılmayan metrobüslerden 63 milyon avroluk zarar edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP yönetiminde olduğu 2008 ve 2009 yılında Hollanda’dan alınan ve yıllardır doğru düzgün kullanılamayan 50 metrobüsün görüntüsü ortaya çıktı.

İBB’nin AKP döneminde, “Bu araçlar İstanbul’un topografik yapısına uygun değil” uyarılarına rağmen 63 milyon avro ödenerek alınan ve kullanılamadığı için çürümeye terk edilen metrobüslerin görüntüsü ortaya çıktı.

Dönemin İETT Genel Müdürü Öztürk, metrobüslere ilişkin “Kaynaklar ve hat müsait olsa ben yine bu araçları alırım” söyleminde bulunmuştu.

A Haber, geçtiğimiz hafta eski İBB Yönetimi tarafından alınan ve kullanılamayacağı için hurdaya çıkartılan metrobüsleri, ”İETT yolda kalan metrobüslerle gündemde” diyerek bir haber yapmıştı. İBB Sözcüsü Murat Ongun da A Haber’e sosyal medya üzerinden cevap verdi. Ongun, ”Yalan merkezi A Haber yine baltayı taşa vurdu. Drone ile çektiğiniz otobüsler eski İBB yönetimi tarafından 65 milyon avroya alınan, İstanbul’da kullanılamayacağı anlaşıldığı için hurdaya çıkartılıp çürütülen metrobüsler. İsrafı tekrardan belgelediğiniz için teşekkürler” dedi.