Deprem toplanma alanı ‘otopark’ olarak kullanılıyor

AKP’li belediyelere araç kiralayan Akmercan Şirketi’nin, Esenler’deki deprem toplanma alanını otopark olarak kullandığı öğrenildi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Akmercan Şirketler Grubu, AFAD haritalarına göre, deprem toplanma alanı olarak bilinen, yaklaşık 10 bin metrekarelik afet ve acil durum toplanma alanın yaklaşık 2 bin metrekaresini yıllardır kullanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki tepki çeken açıklamalarıyla hafızalarda yer eden AKP’li Tevfik Göksu yönetimindeki Esenler Belediyesi, deprem toplanma alanının işgal edilmesine ses çıkarmadı. En fazla çarpık kentleşmenin olduğu ve kişi başına düşen yeşil alanın da ez olduğu ilçelerden biri olan Esenler’de, yandaş bir şirketin deprem toplanma alanını şirket binasının otoparkına dönüştürdüğü ortaya çıktı.

BirGün’ün ulaştığı Esenler Belediyesi yetkilileri, “Söz konusu şirketin bulunduğu bölgede yaklaşık 25 bin metrekarelik bir park alanımız var ve bu alan aynı zamanda da deprem toplanma alanı. Bu alanın bir kısmı da şirket binasının önünde yer alıyor. Akmercan Şirketi de binasının yanında yer alan bu alana araçlarını park ediyor. Belediye olarak bu alanı kullandıkları için ecrimisil, yani para alıyoruz. Bunda da kanunen bir anormallik yok. Yarın, bir gün deprem olduğunda bu alan yine deprem toplanma alanı olarak kullanılacak zaten. Arazi İBB’nin ama bir süreliğine kullanımı Esenler Belediyesi’ne verildi” açıklamasında bulundu.