Bill Gates’ten yeni pandemi açıklaması

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Bill Gates, altı yıl önce yaptığı bir açıklamada dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük potansiyel tehlikenin meydana gelebilecek bir pandemi olduğu konusunda açıklamalarda bulunmuştu.

Dünya genelinde 225 milyondan fazla insana bulaşan ve 5 milyona yakın cana mal olan pandemi düşünüldüğünde Gates sözlerinde haklı çıkmış ve dünya pandemiye hazırlıksız yakalanmıştı. Bill & Melinda Gates Vakfı corona virüs pandemisinin yoksulluğu tetiklediğini belirtirken, vakfın kurucusu Gates, gelecekte yeni bir pandemiye dünyanın hazır olmadığını söyledi.

100 günde aşı üretimi

The Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Gates, ‘Salgın hazırlıklarına gösterilen ilginin beklediğimden daha düşük olmasından biraz endişeliyim’ dedi. Gates, dünyanın bir sonraki pandemiye hazır hale gelmesi için 100 günde aşı üretme, diğer 100 günde ise bunu milyarlarca insana sunabilme kapasitesine ulaşması gerektiğini söylüyor.

Bill & Melinda Gates Vakfı, Pazartesi günü yayımladığı raporla, ulusların aşı üretme kapasitesi de dahil olmak üzere sağlık sistemlerine daha fazla yatırım yapmaları için çağrıda bulunmuştu. Rapora göre, düşük gelirli ve zengin ülkeler arasındaki aşı bulunabilirliğinde ciddi bir oranda eşitsizlik var. Öyle ki, bu yılın ilk yarısında Afrika’da yaklaşık 49 milyon doz Covid-19 aşısı uygulanırken, California’da 43 milyon doz uygulandı.