5 dakikada randevu uygulamasına tepkiler büyüyor

Sağlık Bakanlığı başlattığı yeni uygulama ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ndeki randevu aralığını 5 dakikaya düşürdü.

Sağlık Bakanlığı’nın randevu aralıklarını 5 dakika ile sınırlandırmasına Türk Tabipler Birliği (TTB) tepki gösterdi. TTB, sürenin muayene ve tıbbi uygulamada hatalara yol açacağını belirtti.

TTB, Sağlık Bakanlığı’nın randevu aralıklarını 5 dakika ile sınırlandırmasına tepki göstererek, beş dakikalık bir sürenin yeterli olmayacağı, özen eksikliği ile tıbbi uygulama hatalarına yol açacağını söyledi. TBB, “Uygulamanın hekimler için şiddetin artması ve tatmin duygusunun zedelenmesi, hastalar için de yeterli ve nitelikli tanı ve tedaviye ulaşamama sonuçlarını doğurur” ifadelerini kullandı.

TTB, yeni uygulamaya göre her bir doktorun günde 90 hastaya bakması gerekebileceğine dikkat çekerek Sağlık Bakanlığı’na dilekçe yazdı. Muayene işleminin kayıt, anamnez, hazırlık, fizik muayene, gerektiğinde tetkik istemi, tetkiklerin incelenmesi ve tedavinin düzenlenmesi gibi aşamalarının hatırlatıldığı yazıda beş dakikalık bir sürenin yeterli olmayacağı, özen eksikliği ile tıbbi uygulama hatalarına yol açacağı söylendi. Yazıda uygulamanın hekimler için şiddetin artması ve tatmin duygusunun zedelenmesi, hastalar için de yeterli ve nitelikli tanı ve tedaviye ulaşamama sonuçlarını doğurduğu kaydedildi.