Öğrencilerden üniversitedeki zamlara tepki

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Gaziantep Üniversitesi’nde yüz yüze eğitim başlamadan önce, öğrencilerin spor yaptıkları GAÜNSPORİUM ücretlerine yüzde 50 ile yüzde 100 oranında zam yaptı.

Pandemi nedeniyle okullarda öğrenime ara verilmeden önce masrafları çıkarıldığında yüzde 50 oranında kar ile hizmet verdiği belirtilen Gaziantep Üniversitesi’nin Türkiye’deki sayılı üniversitede bulunan spor merkezi GAÜNSPORİUM’da, çeşitli sporların yapıldığı tesislere değişen oranlarda zam yapılması öğrenciler tarafından büyük tepki gördü

Yapılan zamlar şu şekilde:

Öğrenciler daha önce bir saati için 10 TL ödeyecekleri  bilardo, havuz ve bowling için yeni dönemde yüzde 50 zam ile 15 TL ödeyecekler.

Yeni dönemde 1 saatlik tenis ücreti 15 TL’den 20 TL’ye yükseltilirken, sauna 30 TL’den 40 TL’ye arttı. 1 saati 5 TL olan masa tenisinin ücreti ise yüzde 100 artarak 10 TL’ye çıktı.

Öğrenciler eskiden 1 saatine 125 TL verdikleri kapalı spor salonu için 150, 90 TL ödedikleri kapalı halı saha için 150 TL, 25 TL ödedikleri açık basketbol sahası için ise bir saatlik 40 TL kira ödeyecekler.

Açık halı sahanın eskiden 75 TL olan bir saatlik kirası ise bundan böyle 140 TL oldu.

Zam yerine ücretsiz olmalı

Bir GAÜN öğrencisi sosyal medya hesabından, “Aslında ücretsiz olması gereken yerlere bak.  Devlet okulunda, özel okul muamelesi görüyoruz” şeklinde tepki gösterirken, bir başkası ise, “Savaşa hazırlanacağız galiba orada” diyerek tepkisini gösterdi.

Bir öğrenci ise, devlet kuruluşlarının bile salgın döneminde birçok hizmette indirim yaptığına dikkat çekerek, “Gaziantep Üniversitesi devlet kuruluşu değil galiba. İndirim değil, bindirim yapmış. Rektör Bey bizi pandemide çalışıp kara kazandık sanıyor galiba” dedi.

Bir öğrenci de, “Rektör Bey her halde gelenlerin öğrenci değil, milyoner çocukları olduğunu düşünüyor. İstedikleri fiyatları dar gelirli öğrencilerin ödemesi mümkün değil” diye eleştirdi.