Kuzey Kore’den endişelendiren deneme

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, uluslararası kamuoyunu endişelendiren bir açıklama yaptı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, yeni geliştirilen uzun menzilli seyir füzesi denemesinin başarıyla tamamlandığını duyurdu.

ABD, Japonya ve Güney Kore’den heyetlerin Kuzey Kore sorununu ele alacakları kritik toplantı öncesinde paylaşılan fotoğraf ve yapılan açıklamalar uluslararası kamuoyunda yankılandı.

KCNA’da yayınlanan habere göre, “Bu füzeler stratejik olarak çok büyük öneme sahip ve 1500 kilometre gidip hedeflerini vurarak karasularımıza düştü. Deneme atışları cumartesi ve pazar günü yapıldı.”

‘Stratejik bir rolü olan ilk seyir füzesi’

Reuters’a konuşan uzmanlar, “Bu füze Kuzey Kore’nin stratejik bir rolü olan ilk seyir füzesi olabilir. Bu nükleer kapasiteli bir sistemi gizlemek için geliştirilmiş olabilir” yorumunda bulundu.

Kuzey Kore’nin seyir füzesine savaş başlığı yerleştirip yerleştirmediğine dair bir açıklama yapılmadı. Bu yılın başında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, hedeflerinin ufak bombalar geliştirmek olduğunu duyurmuştu. Güney Kore, son dönemde Kuzey Kore’nin testleri ile ilgili bir bilgi almadıklarını ve radarda tespit etmediklerini açıklarken, ABD ile detaylı bir analiz yapılacağı vurgulandı.

Amerika Birleşik Devletleri Hint-Pasifik Komutanlığı (INDOPACOM) yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’nin askeri programını geliştirmeye odaklanması komşularını ve uluslararası kamuoyunu tehdit ediyor” açıklamasını yaptı.

Kuzey Kore’nin füzeleri ile ilgili bazı uzmanlar, “Seyir füzeleri ve kısa mesafeli balistik füzeler ya geleneksel ya da nükleer bombalarla donanımlı olabilir. Dolayısıyla bir çatışma sırasında füzenin hangisini taşıdığını bilmek çok zor olabilir” dedi.