Bülent Ecevit’e büyük saygısızlık

Kıbrıs Fatihi merhum Bülent Ecevit’e büyük saygısızlık yapıldı. Ortaöğretim 12’nci sınıf İnkılap kitabında, Kıbrıs Barış Harekatı’nı başlatan Ecevit’ten tek kelime bile yer almadı. 2001 krizini çıkaran siyasi olduğu ifadeleri kullanıldı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ortaöğretimin 12’nci sınıflarında okutulan ‘İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük’ ders kitabında, Kıbrıs Barış Harekatı’nın anlatıldığı bölümde dönemin Başbakanı ‘Kıbrıs Fatihi’ Bülent Ecevit’ten tek kelime edilmedi.

Kıbrıs Barış Harekatı “Ayşe Tatile Çıktı” başlıklı bölüm şöyle:

“TSK, 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ta barışı ve anayasal düzeni yeniden sağlamak için Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirdi. (…) 25 Temmuz 1974’te taraflar Cenevre Konferansı’nda toplandı. Konferansın sonuçsuz kalması üzerine Türkiye, 14 Ağustos 1974’te İkinci Barış Harekatı’na başladı. İkinci Barış Harekatı ile Lefke-Lefkoşa-Magusa hattı çizildi ve adanın üçte biri Türk kontrolüne geçince harekat sona erdi.”

Barış Harekatı’nda adı anılmayan Ecevit, 2001 ekonomi krizini çıkaran isim olarak yer aldı. “Şubat 2001’de gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile dönemin Başbakanı Ecevit arasında yaşanan sert tartışma siyasi krize yol açtı. Siyasi kriz Türkiye’de büyük bir ekonomik krizi de beraberinde getirdi” ifadeleri kullanıldı.

Ders kitabında, AKP döneminin ekonomik ve siyasi politikaları da yer aldı. Bu dönemde Türkiye’nin uyguladığı politika ve önlemler sayesinde IMF’ye bağımlılıktan kurtulduğu iddia edildi. Kitapta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı sırasında Davos’taki toplantıda dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le yaşanan “one minute” pozuna da yer aldı.