Asrın projesi: Fatih’in eğitime etkisi

2010 yılında, “Asrın projesi” denilerek hayata geçirilen FATİH Projesi, eğitimde adeta bir bilinmezliğe doğru ilerleyerek milyarlarca liranın harcanmasına neden oldu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Fatih Projesi milyarlarca liralık harcamaya karşın hedefe ulaştırılamadı. Proje beş Milli Eğitim Bakanı eskitti ve %69’luk gerçekleşme oranında kaldı.

Hükümetin, “Eğitimde asrın projesi” olarak açıkladığı ‘FATİH Projesi’, eğitim bütçesi için adeta bir bilinmezliğe doğru yol alıyor. 2010 yılında başlayan ve 2014 yılına kadar tamamlanacağı belirtilen proje, milyarlarca liralık harcamaya karşın 11 yılın sonunda hedefine ulaşamadı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2010-2021 yıllarını kapsayan 11 yıllık dönemde FATİH Projesi kapsamında 15 milyar TL’ye yakın para harcandı. Bakanlık, projeden pandemi sürecinde de vazgeçmedi. Milyonlarca öğrenci ve veli, okulların salgına hazırlanmasına yönelik uygulamaların kaynak sorunu nedeniyle yetersiz kalmasını eleştirirken MEB, FATİH Projesi kapsamında 78 bin 500 yeni etkileşimli tahta almak için eyleme geçti.