5 yaygın koronavirüs belirtisi açıklandı

İngiliz bilim insanları, varyantlar ve aşıların virüsün doğasını değiştirdiği için dikkat edilmesi gereken beş semptom olduğunu açıkladı.

İngiliz bilim insanlarının araştırmaları sonucunda virüsün en yaygın semptomları değişti. Bilim insanları, Covid’in en yaygın beş belirtisini ortaya çıkardı. Ayrıca, hükümetten İngilizlerin dikkatli olması için birkaç semptom eklemelerini talep etti.

Bu 5 sempton önemli

Bilim insanlarına göre şu anda en az 21 koronavirüs semptomu var. İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, uzmanlar, burun akıntısı, baş ağrısı, hapşırma, boğaz ağrısı ve koku kaybı olan kişilerin enfekte olup olmadıklarını kontrol etmek için PCR testi yaptırmaları ve kendilerini izole etmeleri gerektiği konusunda uyarıyor.

Semptomların listesi şu şekilde:

1- Yüksek ateş

2- Titreme

3- Devamlı öksürük

4- Koku kaybı veya değişikliği

5- Tat kaybı veya değişikliği

6- Baş ağrısı

7- Olağandışı yorgunluk

8- Boğaz ağrısı

9- Bilinçte bulanıklık

10- Deri döküntüsü

11- Ağız veya dilde meydana gelen değişiklikler

12- Kırmızı ve ağrılı parmaklar veya ayak parmakları

13- Nefes darlığı

14- Göğüs ağrıları

15- Kas ağrıları

16- Boğuk ses

17- İshal

18- İştahsızlık

19- Karın ağrısı

20- Burun akması

21- Hapşırma

Korumada en iyi yardımcı aşı

Uzmanlar, aşılanmış kişilerin beş yeni semptomdan herhangi birine sahip olup olmadıklarını test etmeleri gerektiğini ekliyorlar. Hiçbir aşı yüzde 100 etkili olmasa da son araştırmalar “iki kez aşılanmış” kişilerin virüse karşı yüksek bağışıklık geliştirebileceğini gösteriyor. Aşı, Covid 19’un şiddetini azaltmaya ve hastaneye gidecek kadar şiddetli hale gelen semptomlardan korumaya yardımcı oluyor.