Türkiye büyürken esnaf kepenk kapatıyor

Türkiye, ikinci çeyrekte yüzde 21.7 büyürken en az 61 bin 736 esnaf kepenklerini indirdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın yaptığı çalışmaya göre, ekonomideki “normalleşme” de iflasları durduramadı. Yeni işyeri açan esnaf sayısı da azalma dikkat çekti.

Ağbaba, ekonomide yaşanan sürece ilişkin bir çalışma hazırlayarak TÜİK’in “Türkiye ekonomisi 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 21.7 büyüdü” açıklamasına karşın, esnaf şirketlerinin kepenk kapatmaya devam ettiğine işaret etti. Ağbaba’nın çalışmasından öne çıkanlar konular şu şekilde:

*Türkiye’nin yüzde 21.7’lik büyüme kaydettiği dönemde en az 61 bin 736 esnaf kepenklerini kapattı. 2021’in ocak-ağustos döneminde ise en az 48 bin şirket ve gerçek kişi ticari işletmesi iflas etti.

*Kapanma döneminin bitmesiyle işlerinin düzeleceğini düşünen esnaf, geçmiş borçlarının altında ezilmeye devam ediyor. 

*Esnaf iflaslarının yüzde 35’i, kapanmaların ardından haziran ayından başlayan normalleşme sürecinde gerçekleşti.

*Salgın tedbirleri süresince iktidarın aldığı kararlar ile aç-kapa yapmak zorunda kalan, gelir kaybına göre hibe desteği alamayan ve banka kredilerine muhtaç hale getirilen esnaf, ayakta durmakta zorlanıyor. 

*Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi’ne göre, bu yılın ilk sekiz ayında meslekten ve sicilden terkini yaparak iflas eden esnaf sayısı 61 bin 736’ya yükseldi. İflasların 21 bin 731’i ise normalleşme sürecinin başladığı haziran ve ağustos aylarında yaşandı.