Pfizer’den aşı itirafı geldi

Corona virüse karşı en yaygın kullanılan aşılardan biri olan Pfizer-BioNTech'in baş sorumluları aylar sonra aşı itirafında bulundu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Dr. Phil Dormitzer, tüm başarısız denemelere rağmen Dr. Özlem Türeci ve Dr. Uğur Şahin’in yılmadığını belirtti. Bu sayede bugün aşının kullanımda olduğunu ve milyonlarca hayat kurtardığını söyledi.

Son dönemde ortaya çıkan varyantlar nedeniyle corona virüs daha bulaşıcı hale geldi. Bu bağlı olarak vaka sayıları da gün geçtikçe artışını sürdürüyor. Bugüne kadar 4,6 milyon kişinin ölümüne neden olan corona virüs için en etkili yöntem kuşkusuz aşı olmaktır. Dünya genelinde bugüne kadar uygulanan aşı sayısı 5 milyarı geçti ve aşı şirketleri yaşadıkları zorlukları açıkladı.

İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, mRNA teknolojisi ile geliştirilen aşıların en yaygın olarak kullanılanı Pfizer-BioNTech firmasından aylar sonra önemli bir itiraf geldi.

Başta aşı fikrini reddetti

Pfizer’in Baş Aşı ve Bilim Sorumlusu Dr Phil Dormitzer BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Dr. Uğur Şahin ile aralarında geçen diyaloğu anlattı.

Habere göre, Pfizer yöneticileri virüsün hızla kontrol altına alınacağını düşündüğü için başta aşı geliştirme fikrini reddetti. Ancak Türeci ve Şahin, zamanla birlikte bu ön görünün beklendiği gibi gelişmediğini fark etti. Aşı geliştirme fikrini ortaya attı. Ancak firma görevlileri bile ikilinin bu çabasına ‘Arkadaşlar bu iş yürümeyecek’ cevabını verdi.

Aşısızların ölüm riski 11 kat fazla

Dr Phil Dormitzer o dönem bu salgının MERS, SARS gibi kalacağını düşündüğünü ve bu yüzden aşı çalışmalarına sıcak bakmadığını açıkladı. Ancak Türeci ve Şahin tüm bu olumsuz yanıtlara rağmen projeyi savundu.

İkilinin bu ısrarı sonucu bugün Pfizer-BioNTech aşısı milyonlarca insanın hayatını kurtarıyor. Açıklanan rakamlara göre, corona virüs aşısı olmayanların hastalığa yakalanma riskinin 4,5 kat fazla olduğu belirtilirken, ölüm riskinin ise 11 kat fazla olduğu açıklandı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), nisan-temmuz aylarında görülen 600 bin Kovid-19 vakası üzerinde yaptığı inceleme sonucunda, aşı olmayanların, olanlara kıyasla virüsü kapma riskinin ortalama 4,5, hastaneye yatma riskinin 10, ölüm riskininse 11 kat fazla olduğunu açıkladı.