‘Örtünerek üniversiteye gidebilirsiniz’

Radikal İslamcı örgüt Taliban, Afganistan’da kadınların örtünmeleri şartıyla üniversitelere gitmeye devam edebileceğini açıkladı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Sınıflarda kadın ve erkekler ayrı ayrı ders görecek. Ülkede geçtiğimiz günlerde kadınların spor yapması yasaklanmıştı.

Afganistan’dan yeni hükümetin kurulmasının ardından, 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde Cumhurbaşkanlığı sarayına Taliban bayrağı çekildi. Bu durum, yeni rejimin resmen yürürlüğe girmesi olarak değerlendirildi.

Radikal İslamcı hükümetin Yüksek Eğitim Bakanı Abdulbaki Hakkani de bugün bir basın toplantısı düzenleyerek yeni uygulamaları açıkladı. Hakkani, zamanı 20 yıl geriye götürmek istemediklerini savunsa da sözleri tam tersini işaret etti ve kadınları örtünmesinin zorunluğu olduğunu açıkladı.

Açıklamaya göre kadınlar üniversiteye gidebilecek ancak bunun için ‘İslami usuller’ uyarınca giyinmeleri gerekiyor. ‘Örtünmenin’ tam olarak neyi kapsadığı ise henüz beli değil.

Kadınlar spor yapamayacak

Taliban kadınlarla ilgili politikalarında değiştiğini söylese de Afganistan’da geçtiğimiz günlerde kadınların spor yapması yasaklandı. Ayrıca eşit haklar için gösteri düzenleyen kadınlara Taliban mensuplarında saldırıda bulunuldu. İlk iktidarında müzik ve sanatın tamamen yasak olmasına rağmen şu ana kadar Afganistan’daki televizyonlar faaliyet göstermeye ve haber kanallarında kadın sunuculara yer verilmeye devam edildi.