Merkel’den göçmen tepkisi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, görev süresi sona ermek üzereyken son yurtdışı ziyaretlerine devam ediyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Merkel, Almanya Başbakanı olarak Polonya’nın başkenti Varşova’ya düzenlediği son resmi ziyarette Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ile bir araya geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Polonya’nın Belarus sınırındaki göçmenlerin Litvanya ve Polonya’ya yönelik baskı aracı olarak kullanılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Hibrid saldırılar kesinlikle kabul edilemez

Merkel, AB’nin doğu sınırında Litvanya ve Polonya’ya yönelik olarak göçmenlerin baskı aracı olarak kullanıldığı hibrid saldırıları gördüklerini söyledi. Bunun yanında, göçmenlere insani şekilde yardım etmek zorunda olduklarını ancak Yunanistan’da Frontex’i oluşturdukları gibi AB’nin sınırlarını korumak zorunda olduklarını belirtti.

“Belarus’a çağrıda bulunuyorum, sınırda zor koşullarda bulunan bu kişilere Kızıl Haç gibi uluslararası yardım organizasyonlarının yardım etme imkanı var. Böylesi bir yardıma hem Polonya tarafı hem de Belarus tarafı açık olmalı” diyen Merkel, yardım ve korumaya muhtaç olan söz konusu kişilerin birer baskı aracı olarak kullanıldığını, bunu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de söylediğini belirtti. Merkel, “İnsanların kullanarak gerçekleştirilen bu tip hibrid saldırıların kesinlikle kabul edilemez olduğu kanaatindeyim” dedi.