Facebook’ta temizlik işçileri isyanda

Facebook'un Londra'daki ofisinde temizlik işçilerinin ağır çalışma koşulları pek çok işçinin hastalanmasına sebep oldu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Facebook’un tesis yönetimini üstlenen firma JLL, ABD merkezli sosyal medya devinin Londra’da bulunan ofislerinde çalışan ve ağır iş yükü altında ezilen temizlikçiler için kampanya yürüten bir sendikacının görevden alınmasını istedi.

Temmuz ayında temizlik iş yükünün iki katına çıkarılmasının ardından ardından sendika öncülüğünde protestolar gerçekleşmişti. Guardian’ın haberine göre, protestoların ardından ortaya çıkan elektronik postalara göre JLL, Londra’da temizlik işçilerini istihdam eden Churchill Group’tan, sendika temsilcisi Guillermo Camacho’nun işten çıkarılmasını istedi.

Personel sayısı yeterli değil

Bolivya asıllı temizlik işçisi Camacho açığa alınırken düzenlediği protestoların nedenini ‘iş yükünün artması’ olarak açıkladı. Camacho, temizlemeleri gereken kat sayısının artırıldığını ama ek personel istihdam edilmediğini söyledi. Camacho “Bu iş yükü bizi daha stresli yaptı ve hasta etti. Bu yüzden protesto etmek zorunda kaldık” dedi.

İş yükü sağlığı tehdit ediyor

Facebook’un Londra’daki ofislerini üç yıldan fazla bir süredir temizleyen 42 yaşındaki Miriam Palencia ise iş yükü ile ilgili şunları söyledi: “Bir buçuk katı temizlememi isteyen bir yönetici beni yaptırım uygulamakla etti. İşi yaparken zaman tuttu ve işin ne kadar sürdüğünü hesapladı. Cehennem gibiydi. Bir vardiyamda stres yüzünden kanamam oldu.”

Binada bulunan temizlikçiler, beş tuvalet kabini ve duş içeren bir tuvaleti bir dakika 30 saniyede temizlemelerinin emredildiğini öne sürüyor.

İddiaları reddediyor

Churchill Group ise iddiaları reddederek bireysel vakalar hakkında yorum yapamayacağını, ancak çalışan ilişkilerinde herhangi bir protesto faaliyeti veya sendikâl katılımın belirleyici olmadığını belirtti. Şirket, temizlik için ek alan eklendiğini ancak görevlerin yeniden düzenlendiğini ve bu yüzden iş yükünün artmadığını iddia etti.

Sendikanın genel sekreteri Alberto Durango, “Her yıl milyarlarca dolar kâr eden bir şirketin düşük ücretli temizlikçileri tükenme noktasına kadar çalıştırılması iğrenç bir şey” dedi.