O ülke bütün korona önlemlerini kaldırıyor

Danimarka, bugün itibariyle alınan tüm corona virüs önlemlerinin kaldırıldığını açıkladı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Danimarka, aşı kartı uygulamasına geçtiğini açıkladıktan sonra, pandemi önlemlerini kaldıran ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu.

Ülkede, bugün itibariyle restoranlara, spor salonlarına, tiyatro salonlarına ve gece kulüplerine aşı kartı ile giriş yapılabilecek. Saat kısıtlaması ise tamamen kaldırıldı. Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, “Aşılar ve tüm Danimarka vatandaşlarının bu kadar uzun bir süre boyunca gösterdiği büyük çabalar, neden güçlü olduğumuzun temelidir” dedi.

Temaslı uygulaması da kalkacak

Ülkede sadece enfekte olan kişilerin karantinaya alınacağı belirtildi. ‘Temaslı’ uygulamasının ise kaldırılacağı açıklandı. Okulların açık olduğu, çocukların Covid-19 hastasıyla temaslı durumunda olması halinde direkt olarak eve gönderilmeyeceği, sadece enfekte olanlar karantinaya alınacak. Danimarka, 13 Ağustos’ta toplu taşıma dahil olmak üzere ülke genelinde maske zorunluluğunun kaldırılacağını açıklamıştı. Bugün ise tüm ülkede pandemi öncesi sürece geçiş yapıldı. İsveç ve Norveç gibi İskandinav ülkeleri de Eylül sonunda kısıtlamaları kaldırmaya hazırlandıklarını açıkladı.