FETÖ üyeliği için soruları almak delil değil

Yüksek Mahkeme, soruları önceden ele geçirmenin FETÖ üyeliği için tek başına delil sayılamayacağına karar verdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Yüksek Mahkeme tarafından, “Örgüt üyeliğinden mahkumiyet kararı verilebilmesi için sanığın örgütle organik ilişki içerisinde süreklilik ve yoğunluk arz eden eylemlerde bulunması gerektiği” açıklandı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 2010 yılı KPSS sınav sorularını önceden ele geçirerek sınavda yüksek puan aldığı ve bu sayede memur olarak atandığı gerekçesiyle yargılanan Esra T. hakkında, “FETÖ üyeliği” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme sanığın “resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık” suçlarından beraatına hükmetti. İtiraz üzerine dosyaya bakan Ankara İstinaf Mahkemesi de, yerel mahkemenin örgüt üyeliği suçundan verdiği mahkumiyet kararını doğru buldu.

Dosya temyiz üzerine bu defa Yargıtay’a geldi. Fakat Yargıtay 16. Ceza Dairesi de çok ilginç bir karar verdi. Yüksek Mahkeme, soruları önceden ele geçirmenin FETÖ üyeliği için tek başına delil sayılamayacağına karar verdi. “Örgüt üyeliğinden” mahkumiyet kararı verilebilmesi için sanığın örgütle organik ilişki içerisinde süreklilik ve yoğunluk arz eden eylemlerde bulunması gerektiği” belirtildi. Sanık hakkındaki mahkumiyet kararı bozuldu.