AKP’ye tam destek yerine eleştirel destek

İktidar blokunda Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında bir lider olmaması ise koalisyon bileşenlerinin eleştirilerini Erdoğan yerine çevresine yöneltiyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İktidarı oluşturan koalisyon ortakları, “AKP’ye tam destek” tutumundan “eleştirel destek” durumuna geçtiği görüldü.

Sarayın yaşadığı kriz, iktidar ortaklarını yeniden düşünmeye zorluyor. Kamuoyu yoklamaları parti tabanındaki erimeyi gözler önüne sererken 15 Temmuz sonrası oluşan koalisyon içindeki kimi taraflar bugün AKP’ye ‘tam destek’ tutumundan yavaş yavaş ‘eleştirel destek’ aşamasına geçiyor. Aynı fotoğraf karesinde yer almak şimdilik zorunluluk olarak görülürken ortakların giderek birbirinden uzak görüntü verdikleri dikkat çekiyor.

Hükümete ortak olanların dikkat çeken yorumları şu şekilde:

Işık grubuna bağlı olduğu bilinen Türkiye Gazetesi’nin yazarları Cem Küçük ile Fuat Uğur’dan peş peşe ekonominin gidişatını eleştirdi. Küçük, marketlerin ateş pahası olduğunu belirtirken, Fuat Uğur ise “İçinde bulunduğumuz durum ve alınması gereken acil tedbirler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a DOĞRU biçimde iletilmeli” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, dualı Yargıtay binası açılışını eleştirdi. Perinçek, “Çöken rejimler halkla arasına duvarlar çeker, çöken rejimler şatafatlı saraylar yapar. AK Parti’nin inişte olduğu ve kaybettiği kesin. Erdoğan’a birilerinin doğruları söylemesi lazım” şeklinde konuştu.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise Cumhur İttifakı’nda AKP ve MHP’nin görüşmeleriyle kabul edilen yüzde 7’lik seçim barajı kararına tepki gösterdi. Destici, “Seçim barajı sıfırlanmalıdır. Seçim kanunlarının merkezinde demokrasi olmalıdır” dedi.