SGK’da milyarlık operasyon

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) milyarlarca liralık usulsüz ilaç ve tıbbi cihaz ödemeleri yapıldığına ilişkin iddialar üzerine geniş kapsamlı soruşturma başlatıldı.

SGK geçen yılı 67.7 milyar lira açıkla kapattı. Aynı sene bütçeden yaklaşık 249 milyar lira para aktarılınca tam bir kara deliğe dönüştü. Milyarlarca liralık usulsüz ilaç ve tıbbi cihaz ödemeleri yapıldığı üzerine soruşturma başlatıldı. Çok sayıda üst düzey çalışan görevden alındığı bilgisine ulaşıldı.

SGK Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda görevli 7 müfettişin Tıbbi Cihaz Dairesi başta olmak üzere ilaç ve genel sağlık alanlarındaki ilgili dairelerde soruşturmalarına devam ettiği öğrenildi. Sağlık Bakanlığı’nın yolsuzluk iddialarıyla ilgili ciddi belge desteği sağladığı da öğrenilen bilgiler arasında yer aldı. SGK Başkan Vekili İsmail Yılmaz ile SGK Tıbbı Cihaz Dairesi Başkanı Mehmet Akif Erdem’in görevden alınmasının soruşturmayla ilgili olabileceği belirtildi.

Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’in yeğeni olan Mehmet Akif Erdem Mevzuat Takip Dairesi Başkanlığı’na kaydırıldı, yerine Dr. Cihan Ergün getirildi. Genel Sağlık Sigortası Genel Müdür Yardımcısı, Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Fethiye İnce, İlaç Daire Başkanı Dr. Dilek Yılmaz ve Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Ecz. Veysel Yıldız da görevinden alındı.