Rusya Türk domatesi ve biberine güveniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Türk ihracatçılarıyla ilgili verdiği garanti sonrasında yasak kararını açıkladı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), Aralık 2020’de Antalya ve İzmir’den Rusya’ya domates ile biber ihracatında domates kahverengi meyve buruşukluk virüsü, domates lekeli solgunluk virüsü ve pepino mozaik virüsü görülmesi nedeniyle yasak kararı almıştı. 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün Türk ihracatçılarıyla ilgili verdiği garanti sonrasında yasak kararının kaldırıldığını ifade etti. Yasak analiz şartıyla kaldırıldı. Rusya Federasyonu’na İzmir ve Antalya’dan domates ve biber ihracatının kaldığı yerden devam edecek. Sektör, Rusya’ya domates ihracatındaki kotanın da kaldırılmasını istiyor.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak, “Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz” isimli projeyi bu yıl hayata geçirdiklerinin altını çizen Uçak, “Taze domates ve biberin içinde bulunduğu pek çok üründe üretim alanlarından numuneler alarak analizler yapıyoruz. Pestisit ve kalıntılarla ilgili yol haritamızı belirliyoruz, tedbirlerimizi alıyoruz. Başka bir ifadeyle kendi ev ödevimizi yapıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımıza Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli nezdinde Türk ihracatçısına duyduğu güven nedeniyle teşekkür ediyoruz. İzmir ve Antalya domates ve biber üretimin merkezi konumunda. Türkiye’den 2020 yılında Rusya’ya 62 milyon doları taze domates ve 23 milyon doları biber olmak üzere 85 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bu karar sonrasında Türkiye’den Rusya’ya domates ve biber ihracatında 100 milyon doları yakalayacağımaz inanıyoruz” şeklinde konuştu.