Müteahhitler boykotta: Fiyat krizi büyüyor

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, çimento sektöründeki fiyat artışlarına tepki olarak 15 gün boyunca inşaatlarını durdurduklarını açıkladı.

Çimento fiyatlarındaki yükselişe tepki gösteren müteahhitler, yaptıkları uyarıların ardından boykota başladı. Boykot sebebiyle inşaatların 15 gün durdurulması planlanıyor.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonundan (İMKON) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin stratejik sektörleri arasında başı çeken inşaat sektörünü en çok etkileyen girdi mamullerinin başında çimentonun yer aldığını belirtti. İnşaat sektörünün 250 alt sektörü etkilediğine işaret edilen açıklamada, burada yaşanan yüksek zamların, vatandaşı, kentsel dönüşümü, ucuza konut erişimini, istihdamı ve piyasa istikrarını olumsuz etkilediği belirtildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çimento sektörünün fahiş zamları geri çekmesi yolunda verdiğimiz mücadeleye yeni zamlarla karşılık verilmiş, Türkiye inşaat sektörüne iş bırakma ve boykot dışında seçenek bırakmamıştır. Bizler de çimento sektörünün haksız ve fahiş fiyat artışlarına sessiz kalmayarak inşaatlarımızı 24 Eylül’e kadar durduruyoruz. Türkiye inşaat sektörü Türkiye ekonomisinin taşıyıcı lokomotifidir, bu zamana kadar haklı çağrımıza yeteri kadar kulak vermediniz, Türkiye inşaat sektörünün haklı talepleri karşılık buluncaya kadar demokratik şartlarda, boykot kararımız sonuç alıncaya kadar yenilenerek devam edecektir.”

Bu hareket, Türkiye’de sermaye sahiplerinin gerçekleştirdikleri ender hareketlerden biri olarak dikkat çekiyor.