İş insanları ile gezi de farklı oluyor

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği kentlerde ekonomi zirveleri yapıyor. Geçtiğimiz hafta Ordu’da yapıldı zirve… Çok sayıda ekonomi gazetecisi ve iş insanın katıldığı etkinlik dolayısıyla çok sayıda iş insanı ile bir hafta sonu geçirme fırsatı yakaladım. Şunu gördüm iş insanı için gezi, tatil gibi alışkanlıklar bize göre daha farklı. Her gördüğüne iş gibi bakıyor.

Bu bana çok ilginç geldi ve iş insanlarına ilişkin gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Muratbey Peynirleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Demir’den başlayalım. Son olarak Turquality destekleri ile dünya markası olma mücadelesini başlatan Necmi Erol, otelden, kahvaltı noktasına kadar her peyniri ince eleyip sık dokuyor. Peynir onun için bir yiyecekten çok tahlil edilmesi gereken bir ürün.

Sonra Banu Dedeman’ı anlatmak isterim… Anadolu’nun her yerinde otel açmak için bina arıyor. Binaları acaba otel olur mu diye inceliyor.

Benzer bir yaklaşımı da The Green Park Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Adil Üstündağ hissettirdi. Hatta bir adım daha attı Ordu’da yapılmakta olan kış otelini yerinde inceledi. Gönüllü danışmanlık yaptı. Pek yakında Ordu’da bir Green Park görürseniz şaşırmayın.

Çünkü neredeyse yılda bir otel yapan Adil Üstündağ pandemi nedeniyle bunu yapamadığı için sıkıntılı, hatta stresli bile diyebiliriz. Acil otel peşinde…

Gezideki ilginç iş insanlarından biri de Senur Biçer oldu… Bir kere sanatçı özelliğini bilmiyorduk öğrendik. Ordu’ya resim yapmak için gelme planları yapması karşısında şaşırdık. Ancak o da Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ile ısı pompası konusunda görüş alışverişi yaparak her zaman her yerde işten vazgeçmediğini ortaya koydu… Ama şu duygusal ifadeleri de herkesle paylaştı:

– “Ordu özellikle ilk kez gelenleri şaşkınlığa uğratan sürprizlerle dolu. Dünya standartlarında hizmet veren bir tesiste konakladık, 500 öğrencisi bulunan su sporlarını merkezini gezdik. Huzur ve hüzün duyguların bir arada yaşatan Yason Burnu’na gittik. Bahsetmeden geçemeyeceğim bir yer var Kybele. Ev yapımı çikolataları müthiş. Bir o kadar güzel olan da kuruluş hikayesi. Belediye çikolata yapmayı öğretip iş sahibi yapmış girişimci ruhları. Hemen belirteyim, online satış da var.”

Senur Biçer bir de başarının sırrına ilişkin “bana göre Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in kurduğu kadroda. Hepsi genç, dinamik ve donanımlı” diyerek farklı bir yaklaşım ortaya koyup şu değerlendirmeyi yapıyor:

– “Yani Ordu, ülkemiz için büyük fırsatlar sunuyor. Düşünüyor, üretiyor ve yarışıyor. Bunu sürdürülebilir kılmak için de yatırımcıları, katılımcıları bekliyor. Ben de Ordu’da yapılacak kültür, sanat ve spor etkinliklerinde hem iş insanı hem de sanatçı olarak yer almayı büyük bir heyecanla bekliyorum. Bu güzel kent için yapacağım resimler zihnimde şekillenmeye başladı bile… Tüm gezi boyunca yanımızda olan Ordu Valisi Sayın Tuncel Sonel’in farklı değerlendirmelerini ilgiyle izledik. Bu organizasyonda arka planda çok değerli gençler var. Asım Suyabatmaz’ın şahsında hepsine özel teşekkürlerimi sunarım.”

Türkiye’de bir çok ilke imza atan Ali Fatinoğlu’nun rüzgar enerjisi ile yakından ilgilenmesi, Point Otel’in Genel Müdürü Nuri Kalyoncu’nun yerel lezzetlerle yakından ilgilenmesi, Kenan Yavuz’un Bayburt Ordu arasında turları gündeme getirmesini ilgi ile takip ettim. İş insanları ile gezinin, biraz iş gezisi olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

Rekor kırdı, yeniden seçildi

Yıllarca Perpa’nın efsane başkanı Mithat Yümlü ile çalıştı… Yümlü’nün hastalığı döneminde onun eli kolu kanadı oldu.

Onun vefatı ile birlikte Perpa onu başkan yaptı. Öyle bir çalışma yaptı ki Perpa tarihinde görülmemiş oy oranı ile geçtiğimiz günlerde yeniden başkan seçildi.

Hacı Demir’den bahsediyoruz. Geçtiğimiz günlerde yapılan PERPA Kooperatifi ve PERPA B Blok Genel Kurulu’nda Hacı Demir yeniden yönetim kurulu başkanı seçildi. Hem de yüzde 92.75 oy oranı ile yeniden başkan seçildi.

Görev süresi sona eren yönetim ve denetim kurulu üyelerinin yerine, 3 yıl süre ile görev yapmak üzere, 11 asıl ve 11 yedek yönetim kurulu üyesi ile 3 asıl ve 3 yedek denetim kurulu üyesi seçimleri yapıldı.

Çarşaf liste usulüyle yapılan yönetim ve denetleme kurulları seçimlerinde mevcut başkan Hacı Demir ve mevcut yönetim kurulu yüzde 92.75 oy oranı ile mevcut denetleme kurulu yüzde 92 oy oranı ile seçimi kazandı.

İşte seçilen yeni yönetim kurulu üyeleri:

Hacı Demir– Başkan, Başkan yardımcıları Harun Solakoğlu, Osman Arman, Mürsel Cömert. Sayman Hasan Akdemir. Yönetim kurulu üyeleri: Harun Ağırbaş, Mustafa Saim Yıldırım, Aslı Arslan, Selçuk Çelik, Abdullah İpekli, Ercan Karakurt.

Denetleme Kurulu Üyeleri:

Yusuf Korkmaz, Yılmaz Bebek, Ömer Cenk Yazan