Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

GÖZLEM’den…

Ceza, muhalif belediyelere değil, milyonlarca vatandaşa…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın son 3 yılda belediyelere yaptığı araç yardımlarıyla ilgili resmi veriler ortaya çıktı. Bakanlığın son üç yılda 994 belediyeye yaptığı 2 bin 628 araç yardımının yüzde 97’si Cumhur İttifakı’nın belediyelerine verildi. CHP başta, bütün muhalefet belediyelerine yapılan araç yardımın oranı yüzde 3!..

994 belediyeye verilen 2628 aracın partilere dağılımı şöyle: AKP (708 belediye): 2055 – MHP (193 belediye): 399 – CHP (39 belediye): 61 – KAYYUM (31 belediye): 75 – BBP (10 belediye): 15 – İYİ PARTİ (4 belediye): 8 – SP (3 belediye): 5 – BAĞIMSIZ (2 belediye): 4 – GP (1 belediye): 2 – DP (3 belediye): 4

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu “tüyler ürpertici ayrımcılığı” ülkenin nasıl yönetildiğini ortaya koyuyor.

“Cezalandırılan” CHP’li ilçe ve büyükşehir belediyelerinin sınırları içinde “milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı” yaşıyor. Bu vatandaşların arasında “yüzbinlerce AKP’li, MHP’li, BBP’li vatandaş” da var.

Bu “tüyler ürpertici ayrımcılığı” yapanların maaşları, bu yerlerde yaşayan milyonlarca vatandaşın verdiği vergilerden ödeniyor.

Anayasamızın 10 maddesinde deniyor ki; “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.”

Bu açık ayrımcılığa, AKP ve MHP yerel yöneticilerinin ve o illerin AKP ve MHP Milletvekillerinin karşı çıkması gerekmiyor mu?

Yarın seçimlerde hangi yüzle “iktidarlarının cezalandırdığı belediyeliklerin vatandaşlarından” oy isteyecekler?

Ve de “bu yerlerde oturan, kendi partilerine oy veren” vatandaşlara “nasıl” hesap verecekler?..