Dördüncü dalga kapıda mı?

Coronanavirüste korkutucu tablo devam ediyor. Günlük vaka sayıları, dördüncü dalga endişesini beraberinde getiriyor. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Coronavirüse karşı verilen mücadelenin henüz bitmekten çok uzak olduğunu belirtiyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Türkiye’de son 24 saatte 304 bin 864 Covid-19 testi yapıldı, 23 bin 638 kişinin testi pozitif çıktı, 274 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 34 bin 402 oldu. 18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 81,8, ikinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 62,80 olarak gerçekleşti.

Türkiye’de bugüne kadar yapılan aşı sayısı toplam 98 milyon 828 bin 646’ya yükseldi. Covid-19 ile mücadele kapsamında son 24 saatte toplam 847 bin 51 doz aşı uygulandı.

En az bir doz aşı uygulananların oranı en yüksek 10 il sırasıyla Muğla, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kilis, Amasya, Kırklareli, Aydın, Yalova ve Balıkesir olarak açıklandı.

En az bir doz aşı yapılanların oranı en az iller ise Şanlıurfa, Gümüşhane, Diyarbakır, Mardin, Muş, Batman, Bingöl, Bayburt, Siirt ve Bitlis olarak sıralandı.

Sosyal medya hesabından günlük tabloyu paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka sayılarını istikrarlı şekilde düşürmeli ve ölümleri azaltmalıyız. Bunun yolu aşılanma oranını artırmak, toplum bağışıklığı sağlanana kadar tedbirlere uymaktır. İstediğimiz sonuç tedbirle aşıya, yani bize bağlı!” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Yoğun Bakım Derneği, Sinovac ve BioNTech aşılarının etkinliğini 952 yoğun bakım hastası üzerinden analiz etti. Türk Yoğun Bakım Derneği, 1000’e yakın yoğun bakım hastasının verileri üzerinden, aşılama çalışmalarının etkinliğini değerlendirmeyi amaçlayan bir çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre, örneklem grubundaki yoğun bakım hastalarının, yüzde 51,4’ünü aşısızlar oluşturdu.

Yüzde 39,4’lük bir kesim ise çift doz Sinovac ile aşılanıp zamanı geldiği halde üçüncü dozunu yaptırmamış olanlardan oluştu. Çalışma, 11 Ağustos tarihinde Türkiye genelindeki 60 merkezde yatan 952 hasta üzerinde yapıldı.

Yoğun Bakım Derneği’nden Doç. Dr. Gül çalışmanın, Sinovac aşısının yoğun bakım verilerini bu kadar geniş perspektifle ortaya koyan ilk araştırma olduğunu söyledi.

Analiz edilen yoğun bakım hastalarının oranları şöyle sıralanmaya devam ediyor: “Üç doz Sinovac yüzde 1.9. İki doz Sinovac ve bir doz BioNTech ile aşılananlar yüzde 1.1

Tek doz Sinovac yüzde 3.4. Tek doz BioNTech ise yüzde 2.3.  İki doz BioNTech ile aşılananların oranı yüzde 0.5.

Dernek Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, “Aşısız hastalar ve eksik aşılı olanları topladığımızda yüzde 80’i geçtiğini görüyoruz” dedi.

Doç. Dr. Gül, Sinovac aşısı için “4. aydan itibaren üçüncü dozlarını mutlaka yaptırmaları gerekiyor” ifadesini kullandı.

“Kayıtsızlık virüs kadar tehlikeli”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Nepal’daki Güneydoğu Asya bölgesel toplantısına Roma’dan katılan (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Coronavirüsü pandemisine karşı verilen mücadelenin henüz bitmekten çok uzak olduğunu belirtti.

Tedros, “Bu pandemiyle ilgili deneyimlerimiz bize hiçbir ülkenin tedbiri elden bırakamayacağını gösterdi. Kayıtsızlık virüsün kendisi kadar tehlikeli olabilir. İhtiyatlı olmaya devam etmeliyiz” diye konuştu.

WHO Başkanı, pandemiyle mücadelenin en iyi yolunun ve gelecekte “en büyük farkı” yaratabilecek etkenin tüm ülkelerin eşit olarak faydalanabilecekleri bir çözüm bulmak olduğunu vurguladı.

“Aşı dağıtımının ne kadar adaletsiz olduğunu söylememe gerek yok. Hepimiz bu adaletsizlik karşısında hayal kırıklığı içindeyiz” diye Tedros, bir süredir, aşı dağıtımının nüfusunun sadece yüzde 1 ila 2’sini aşılayabilmiş ülkelere odaklanması çağrısında bulundu.

Tedros, Nepal’deki toplantıda, “Bir daha bu boyutta bir pandeminin ve bu boyutta bir adaletsizliğin yaşanmasına asla izin vermemeliyiz” dedi.