‘9 Eylül, bağımsızlığımızın mihenk taşıdır’

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yılına özel bir mesaj yayımladı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

9 Eylül tarihinde Milli Mücadelenin de sona erdiğini belirten Nasır, bu olayın Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Büyük Taarruz harekatı sonucu Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmir’e 9 Eylül 1922’de girmesi ve elde edilen zaferin ardından Milli Mücadele sona ermiş ve bu olay Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin mihenk taşı olmuştur. 9 Eylül, 1071’de Alparslan tarafından yurt yapılan Anadolu’nun ve 1081’de Çaka Bey tarafından fethedilen İzmir’in düşman unsurlarından temizlendiği tarihi bir öneme sahiptir. 9 Eylül tarihinde Yunan askerinin işgali altındaki İzmir kurtarılmış ve işgalci kuvvetler bozguna uğratılmıştır. Düşman askerlerinin yakıp yıktığı İzmir’in asıl sahibi olan Türk milleti, adeta küllerinden yeniden doğan bir şehir inşa etmiş ve İzmir’i Türkiye’nin en önemli kentleri arasına yükseltmiştir. İzmir’in kurtuluşu tüm milletimize umut vermiştir. İzmir’in kurtuluşunun 99’uncu yılını büyük gururla kutlarken;

ulusal bağımsızlığımızı bizlere armağan eden Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile birlikte bu vatan uğruna can veren aziz şehitlerimizi de bir kez daha saygıyla anıyoruz. Onları hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız”