Ormanlar için fikir maratonu başladı

Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi’nin düzenlediği Ormanlarımız Fikir Maratonu başladı. 3 yıldır toplumsal farkındalık yaratmak için birçok projeyi hayata geçiren Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi, VİDEA Sosyal Girişimi ile birlikte geliştirdiği Fikrimiz platformu üzerinden ilk fikir maratonunu yanan ormanlarımızı dikkate alarak orman temasıyla başlattı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Fikrimiz.org üzerinden katılınabilecek olan Fikir Maratonlarının amacı, belirlenen temalarla ilgili toplumu bilgilendirmek, katılımcılardan pozitif ve yaratıcı fikirler toplamak, bunları uzmanlarla incelemek, uygun olanları değerlendirmek ve projelendirmek üzere ilgili kurum ve kuruluşlara iletmek. İsteyen her kurum platform üzerinden ilgi duyduğu alan için fikir toplama çalışması yapabilir.

“Ormanlarımız Fikir Maratonu” ile ormanlarımızın yararları ve korunması konularına toplumun yeniden dikkatini çekmek istediklerini belirten Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi Kurucusu Oya Demir “Orman yangınları sadece o bölge halkının değil hepimizin sorunu. Ne yazık ki bu sorunu da yaratan çoğunlukla insanlar. Biz de soruna olduğu kadar çözüme odaklanmanın bugünümüz ve geleceğimiz için en iyisi olacağına inanıyoruz. Bu amaç ile ortak akıl ve toplumun yaratıcı enerjisiyle yangınların önlenmesi, daha yeşil bir dünya yaratılması ve iklim krizi ile mücadele çalışmalarına katkı sağlayacak; sürdürülebilir ve sosyal etkisi ölçülebilir etkin projelere dönüşebilecek pozitif ve yaratıcı fikirlerin toplanmasını amaçlıyoruz. İsteyen herkes www.fikrimiz.org üzerinden fikirlerini paylaşabilir. Toplanan fikirleri uzmanlar ile incelendikten sonra eğitim kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve kamuoyu ile paylaşacağız” dedi

3 projeden oluşuyor

Fikir Maratonu; Toplumu bilgilendirmek için yaratıcı bir kampanya, yangınlar ile mücadele yöntemleri ve orman ile entegre bir yaşamı nasıl yaratırız temalarına odaklı 3 projeden oluşurken, her bir proje için seçilen 5 fikir Ege Orman Vakfı tarafından birer fidan, maraton sonunda ise Seçici Kurulun en başarılı bulduğu 5 fikir 250’şer TL ile ödüllendirecek. fikrimiz.org platformu, ortak yaşamımızı etkileyen durumlar karsısında bir tavır almayı, kendi deneyim ve birikimlerimizden yola çıkarak fikrimizi söyleyebilmeyi olanaklı kılıyor. Aynı konuda birbirinden farklı fikirleri analiz ederek kolektif zekaya erişimi hedefliyor.

İşleyiş nasıl olacak? Proje bölümleri neler?

VİDEA Sosyal Girişimi Kurucusu Alper Çalapkulu ve Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi Kurucusu Oya Demir’in öncülüğünde oluşturulan fikrimiz.org platformu üzerinden yürütülecek fikir maratonlarının işleyiş ise şu şekilde belirlendi:

Fikir maratonu 3 fikir yarışmasından (projeden) oluşur. Proje duyuru metin ve görselleri onaylanır ve fikrimiz.org platformunda yayınlanır. İletişimde olduğumuz kitle ve kuruluşlar kendi yayın mecralarından projeyi duyurur ve azami katılım olmasını sağlar. Proje suresince sosyal medyadan projeyi destekleyici blog yazıları yayınlanır. Fikir gönderim süresi sonunda VİDEA tüm fikirleri toplar, metin madenciliği/doğal dil işleme yöntemleriyle analiz eder ve topladığı içgörülerle birlikte raporlar. Belirlenen jüri fikirleri anonim olarak değerlendirir ve seçim sonrası kazananlar platform ve sosyal medyadan duyurulur.

1.      Artık Yanmasın

Orman yangınlarının neredeyse tamamı insan kaynaklı. Sorumsuzca atılan sigara izmaritleri, camlar ve yakılan ateşler ormanları bir kaç saat içinde yok edebilir. Vatandaşlarımızı ormana çöp atmamak konusunda bilinçlendirmeliyiz. Bunun için yaratıcı bir medya kampanyasında ne  çeşit içerikler göstermeli ve neyi vurgulamayız?

2.      Göz Yaşları ile Söndürmeyelim

Orman yangınları, hızlı ve etkili şekilde müdahale edilmezse ormanların ve ormanda yasayan birçok canlının yasam alanlarının yok olmasına neden olmakta. Profesyonel ve gönüllü ekipler bu müdahaleyi yaparken biz oturduğumuz yerde sadece göz yaşı dökmek yerine neler yapabiliriz, sivil toplum olarak nasıl koordine olabiliriz?

3.      Orman Çocuğu Olabilir miyiz?

Yok! bu böyle devam edemez. İnsanlarla ormanları barıştırmamız lazım. İnsanları ormanın içine çekecek proje fikirleri…ama nasıl? Ormanda ağaçlar ve hayvanlar ile kafa kafaya verdin ve parlak bir fikir arıyorsun… Buldun mu? Hemen gönder.