İzmir için tasarladılar, ödülü kaptılar

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) mezunları Beste Demircan ve Alp Buğra Nazar, hazırladıkları yaşam alanı projeleriyle İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin düzenlediği ‘Merhaba-Öğrenci Bitirme Projeleri’ adlı yarışmada ödüle layık görüldü.

İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin, mimarlık öğrencilerinin hazırladığı en iyi üniversite bitirme projelerini seçmek ve gençleri bu alanda çalışma yapmaya teşvik etmek amacıyla gerçekleştirdiği yarışmada, 2020 ve 2021 yılına ilişkin değerlendirme yapıldı. Yarışmaya, iki yıl için toplamda 70’e yakın proje katıldı.

‘Yaratıcı ve Birlikte Yaşam’ Projesi

İEÜ İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu olan, Mimarlık Bölümü’nde de çift anadal yapan Beste Demircan (24), ‘Yaratıcı ve Birlikte Yaşam’ adlı yaşam kompleksi tasarımıyla ödüle layık görüldü.

Demircan, sanat eserlerinin üretildiği ve sergilendiği, sosyal yaşam alanlarının olduğu, engellilerin tüm imkanlardan kolayca yararlanabileceği bir proje hazırladı.

‘Kentsel Implant’

İEÜ Mimarlık Bölümü’nden geçtiğimiz yıl mezun olan Alp Buğra Nazar (25) ise, ‘Kentsel Implant’ adlı projesinde, Bornova’daki Bölge metro durağının yanındaki alana yoğunlaştı. Tarımsal üretim ve Ar-Ge çalışmaların yapılacağı, kent ile kırsal yaşamın birlikte yürütüleceği bir alan ve yapı tasarlayan Nazar, çalışmasıyla fark yarattı.

Çevreci, estetik ve engelli dostu projeler tasarlayarak ‘sergileme ödülünü’ almayı başaran ‘Kentsel Implant’ ile ‘Yaratıcı ve Birlikte Yaşam’ isimli projeler, önümüzdeki süreçte düzenlenecek çeşitli etkinliklerde İzmirliler ile paylaşılacak.