Taliban: ‘Türkiye dost ve kardeş ülke’

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, İHA'ya açıklamalarda bulundu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Taliban Sözcüsü, “Türkiye dost ve kardeş bir ülkedir, çok derin ilişki ve bağımlılık içerisindeyiz. Dostlarımız olan Türkiye ve Katar teknik ekibinin havalimanındaki çalışmaları devam ediyor ve çok ilerlemiş durumdalar” dedi.

Afganistan’daki yeni yönetim hakkında bilgi veren Mücahid, “İslam usulü ve prensibine uygun olacak şekilde güçlü bir nizam ve topluma karşı sorumluluğu yerine getirebilmelidir. Sorumluluk sahibi olmalı, İslam dini ve Şeriat esaslarına dayalı olacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye-Afganistan ilişkilerini de ele alan Taliban Sözcüsü Mücahid, “Türkiye dost ve kardeş bir ülkedir, çok derin ilişki ve bağımlılık içerisindeyiz. Tarih boyunca dost olmuş ve böyle devam edecektir. İlişkilerimizi Türkiye ile en iyi şekilde korumak için uğraşıyoruz, aramızdaki güven tam olmalı, Türkiye’nin sahip olduğu devlet tecrübesi ile gerek hükumet yönetimi gerek İslami ve diğer ticaret ve yatırım alanlarındaki tecrübelerini değerlendirmek istiyoruz. Türkiye de bize karşı ilişkisini iyi tutmalı ve birbirimize karşı olan niyetimiz halis ve samimi olmalıdır” dedi.