G20: Yeni mutasyon korkusu

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 Sağlık Bakanları Toplantısı’nda, yoksul ülkelere desteğin artırılması ve söz konusu ülkelere daha fazla Covid-19 aşısı gönderilmesini içeren “Roma Bildirisi” kabul edildi.

Toplantının ardından söz alan İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, dünyadaki aşı eşitsizliğinin çok fazla olduğunu ve sürdürülebilir olmadığını belirterek, dünyanın bir kısmının aşısız bırakılmasının yeni mutasyonlara neden olacağını ve herkese zarar vereceğine dikkat çekti.

Speranza, “Mesajımız çok açık, aşı kampanyasında kimse geride bırakılmamalıdır. En güçlü ülkeler önemli kaynaklara yatırım yapmaya ve en kırılgan olanlara aşı göndermeye kararlılar. Bu sistemi ikili olarak ve COVAX’tan başlayarak uluslararası platformlar aracılığıyla güçlendirmeliyiz” dedi. Yoksul ülkelerin de kendi ülkelerinde aşı üretmelerine yardımcı olunması gerektiğini belirten Speranza, “Dozları aktarmak yeterli değil. Dünyanın diğer alanlarını metodolojileri ve prosedürleri üretebilir, paylaşabilir hale getirmeliyiz” dedi.