Futbolda FETÖ’nün şike algısı

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

“Futbolda şike kumpası” davasında mahkeme 88 sanığa verdiği hükmün gerekçesini açıkladı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklanan 2 bin 899 sayfalık gerekçeli kararda FETÖ’nün doksanlı yıllardan beri futbol dünyasında yapılandığı belirtildi. FETÖ’nün şike algısıyla taraftarları sokağa dökmeye amaçladığı ifade edildi.

Gerekçeli kararın ‘Fetullahçı Terör örgütü ve Futbol’ isimli ara başlığında, “Günümüzde artık sadece bir spor dalı olmaktan öte sponsorluklar, yayın, gelirleri reklam ve isim hakları ile birlikte tek başına bir küresel endüstri haline gelen futbolda ekonomik yönden sürekli bir arayış içerisinde olan FETÖ terör örgütünün uzun yıllardır üzerinde durduğu ve yapılanma çabasına girdiği bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır” tespiti dikkat çekti.

Soruşturmada gözler Fenerbahçe’de

FETÖ’nün şike algısını da ortaya açık bir şekilde koyduğu vurgulanan gerekçeli kararda, şu açıklamalara yer verildi:

“Futbol dünyasına yön vermek ve nüfuz ederek yönetmek isteyen örgüt bu kapsamda elindeki emniyet ve yargı yapılanmasında faal olan örgüt üyeleri ile operasyonel faaliyetlere bu kapsamda hız vermiş bahis ve şike iddiaları üzerinden yapılan bir ihbarı değerlendirmek suretiyle tüm eylemlerini yasal bir görünüme ve temele sahipmiş gibi göstererek adli soruşturmaya başlamış ancak başlanılan soruşturmanın kapsamını genişletmek ve tüm kamuoyunun dikkatini çekmek ve yaratmak istediği algı için söz konusu soruşturmanın yetki ve görev alanlarını ihlal ederek bilerek ve isteyerek soruşturmanın yönünü federasyon ve özelikle Fenerbahçe Spor Kulübüne çevirmiştir.”