Çin bile mRNA’yı tercih etti

Dünya gündeminde corona virüs aşılarında mRNA mı yoksa inaktif aşılar mı daha etkili tartışması devam ediyor. Bu tartışmalara yeni bir gelişme yaşandı.

Salgın süreci devam ederken ortaya çıkan yeni mutasyonlar üretilen aşıların ne kadar yeterli olduğunu sorgulanmasına neden oluyor. Salgın’ın Çin’de baş göstermesiyle birlikte Çin’li birçok şirket aşı çalışmalarını başlatmıştı. O şirketlerden biri olan Sinopharm tarafından geliştirilen inaktif aşının faz-3 çalışmalarında corona virüsüne karşı yüzde 79 etkili olduğu belirtildi. Nitekim şirket önemli bir karar aldı. Ülkede mRNA tabanlı ilk corona virüsü aşısını geliştirmeye başladı.

İnaktif aşı üreten Çin merkezli Sinopharm, yeni varyantlara karşı etkili mRNA tabanlı corona virüsü aşısı geliştirdiklerini duyurdu. Şirket, Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarının bittiğini iddia etti. Sinopharm’ın bu çalışması, inaktif aşının etkisinin zayıf olduğunun kendi üreticisi tarafından da kabul edildiği konusunu gündeme getirdi. Hong Kong’da gerçekleştirilen çalışmada da, iki doz Pfizer-BioNTech aşısı yapılan sağlık çalışanlarının, Sinovac aşısı uygulanan kişilere oranla vücuttaki antikor seviyesinin 10 kat daha fazla olduğu görüldü.