Buca ihalesinde 8 firma ter döktü

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İzmir Büyükşehir Belediyesi kent içi toplu ulaşımda rahatlama yaratacak Buca Metrosu’nun yapımı için son aşama ihaleyi de tamamladı.

Kent tarihinin en büyük yatırımı olacak Üçyol–Buca metrosu için düzenlenen uluslararası ihalede aralarında Çin, Azerbaycan ve ABD gibi ülkelerden katılımcıların da yer aldığı 8 dev firma ve konsorsiyum yarıştı. İhale sonrası değerlendirme yapan Başkan Soyer, katılımcı sayısı ve ihaleye giren firmaların güçlü sermaye yapısına dikkat çekerek, “Bucalılara, İzmirlilere ve Türkiye’ye hayırlı, uğurlu olsun. İhaleyi en hızlı şekilde neticelendirerek Buca Metro’sunun yapımına başlayacağız” şeklinde konuştu.

Soyer ihaleyi canlı yayından takip etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ihaleyi İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ile canlı yayından izledi. İhalenin ardından değerlendirme yapan Başkan Soyer, hem katılımcı sayısı hem katılan firmaların güçlü sermaye yapısı nedeniyle ihalenin başarılı geçtiğini belirtti. Soyer, “Firmaların verdiği mali teklifler arasında önemli farklar var. Bu farkların da gerekçelerini hızlı bir şekilde öğreneceğiz. Uluslararası ihale mevzuatı çerçevesinde ihaleyi en hızlı şekilde neticelendireceğiz. Bizim oluşturduğumuz konsorsiyumun sağladığı bütçenin sınırları içinde kalan bir ihale olacak. Ayrıca bir kaynak yaratmamız gerekmeyecek. Başarılı bir ihale, çok başarılı bir katılım. Bucalılara, İzmirlilere, tüm Türkiye’ye hayırlı olsun” dedi.

İhaleye katılan firmalar ve mali teklifleri ise şöyle; (KDV hariç)
Bayburt Grup & Azercon OJSC İş Ortaklığı – 4 milyar 721 milyon 866 bin TL.
China Civil Engineering Construction Corporation ve Kolin İnşaat İş Ortaklığı – 6 milyar 998 milyon 246 bin TL.
Dentas – Gürbag İş Ortaklığı – 7 milyar 196 milyon 217 bin TL.
Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş – 6 milyar 932 milyon 477 bin TL.
EEB-CRFG-CREGC-MAKYOL Konsorsiyumu – 9 milyar 682 milyon 906 bin TL.
Gülermak İnşaat – 3 milyar 921 milyon 498 bin TL.
JV Of Dillingham Construction – Özaltın İnşaat İş Ortaklığı – 4 milyar 357 milyon 481 bin TL.
Yapı Merkezi – Nurol İş Ortaklığı – 3 milyar 392 milyon 950 bin TL.