‘Başkanlık sistemini istemiyoruz’

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş başkanlık sistemi üzerine dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Partisinin Karabük il kongresinde konuşan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

BTP Lideri, “Bu ülkenin geleceği olan gençler öyle bir eziliyor ki… Bunlar bugün sizlerin yaptığı işleri yarın yapacak olan insanlar. Sizlerin oturduğu makamlarda mevkilerde oturacak insanlar öyle yok ediliyor ki… Dün kısacık bir video izledim, 6-7 yaşındaki bir çocuğun başına kapı çalar gibi vuruyor. Bana, ‘Gençleri ne yapmak lazım diye soruyorlar. Ben de ‘dövmeyin yeter’ diyorum” diyerek gençlere özel bir vurgu yaptı.

‘Atatürk’ün kurduğu sistemi geri getireceğiz’

Başkanlık sistemi üzerine görüşlerini ifade eden Baş, “Biz başkanlığı da istemiyoruz. Şurada bir il kongresi yapıyoruz. İl başkanımızı seçerken, ili emanet ettiğimiz insanı denetlesinler diye 4 kişilik divanımız var. Biz ilimizi bile tek başına bir insana bırakamazken koskoca devleti bir adama bırakıyoruz. Yahu bırak ülkeyi, şurada bakkalını bile tek bir adama bırakmazsın yanına bir çırak alırsın. Biz koca devleti bir tane adama bıraktık. Biz Atatürk’ün kurduğu Meclis sistemini geri getireceğiz. Milletin kendi kendini yönetme hakkı Atatürk’ün bize verdiği bir haktır. Ama bize bu hakkı verebilmek için neler yaptığını iyi hatırlayalım arkadaşlar. Atatürk Kurtuluş Savaşı’nı veriyor, TBMM’yi açıyor ve bu Meclis’i Lozan’da İngiliz’in karşısına oturtuyor ve şunu söylüyor, ‘Ey İngiliz seni ben alt ettim. Şimdi ben ne dersem onu kabul edeceksiniz’ diyerek Lozan’ın bütün maddelerini O’na imzalattırıyor” ifadelerini kullandı.