Dualı adli yıl açılışına suç duyurusu

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

HKP, dualı adli yıl açılış törenine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve Yargıtay Başkanı Akarca hakkında suç duyurusunda bulundu.

2021-2022 Adli Yılı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın yaptığı duayla açılmıştı. Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca da üzerinde cübbesiyle duaya katılması tartışma yaratmıştı. Bunun üzerine Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)’nin avukatları harekete geçti. HKP avukatları, Recep Tayyip Erdoğan, Ali Erbaş ve Mehmet Akarca hakkında, “Anayasayı İhlal” ve “Görevi Kötüye Kullanma” suçlarını işlediklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Fezleke şart

HKP; Erdoğan, Erbaş ve Akarca hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılmasını, TBMM’ye fezleke yazılmasını ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına soruşturmanın bildirilmesini istedi. HKP MYK Üyesi Av. Doğan Erkan, “AKP iktidarı ve onun Genel Başkanı Tayyip Erdoğan aslında yıllardır hedefledikleri Laik Düzeni ortadan kaldırma hedeflerine adım adım gidiyorlar. Bu konuda ne yazık ki artık devlet olanaklarını ve devlet kurumlarını kullanıyorlar. Geldikleri noktadaki bir nitelik farkı, nitelik avantajı artık bu. Çünkü Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı sıfatını kullanıyor bu işleri yaparken. Ve de devlet kurumlarında Cumhurbaşkanı sıfatıyla bu projesini arkasına takıyor” dedi.