Albayrak dönemi raflarda kaldı

Berat Albayrak dönemine ait YEP ismi raflarda kaldı
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı iken getirdiği Yeni Ekonomi Programı (YEP) ismi, eski adı olan Orta Vadeli Program’a (OVP) geri döndürüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın istifası ile birlikte ekonomik düzenlemeler eski sistemine geri dönmeye başladı. Hazine ve Maliye Bakanı iken Berat Albayrak tarafından ekonomide Orta Vadeli Program (OVP) olarak bilinen programın adı değişmiş ve Yeni Ekonomi Programı (YEP) olmuştu. Albayrak’ın istifasının ardından göreve gelen Lütfü Elvan, ekonomi programını eski sisteme geri çevirdi ve YEP kelimesini kaldırdı.

Peki bu program nedir ? Orta Vadeli Program, makro politikaları, ilkeleri, hedefleri ve gösterge niteliğinde temel ekonomik büyüklükleri, gelecek üç yıla ilişkin toplam gelir ve gider tahminleri, bütçe dengesi ve borçlanma durumu ile kamu idarelerinin ödenek teklif tavanlarını içeren temel politika dokümanıdır.

Milli Gazete’nin aktardıklarına göre, uzmanlar “Artık 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 16. madde başlığı ve içeriğine uygun şekilde ‘Orta Vadeli Program’ isimli politika belgesi ile karşı karşıyayız” şeklinde konuştular.