Üniversite tercihleri ideolojik

Türkiye’de son yıllarda önemini yitiren sosyal bilimler, YKS yerleştirme sonuçlarında da kendini gösterdi. AKP’nin ‘her ile üniversite’ politikası en büyük zararı yine sosyal bilimler alanında gösterdi. Sosyoloji ve felsefe gibi iki önemli alan öğrenciler tarafından tercih edilmiyor.

Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yavuz Çobanoğlu’na göre, sosyoloji ve felsefe bölümlerine bu yıl ayrılan kontenjanın yarısının bile dolmaması ve felsefenin 5, sosyolojinin ise 3 üniversite tercih edilmemesinin nedeni ideolojidir. Üniversite öğrencilerinin gerçekleştirdiği tercihler ideolojik tercihlerdir. Çobanoğlu, “Öncelikle bu durum, paranın ‘tek geçer akçe’ olduğu bir sosyoekonomik sistemin yani piyasa ekonomisinin bir sonucu olarak ele alınmalı. Zira piyasa, her şart ve duruma, artı değer üretmek gibi insanlık dışı bir açıdan yaklaşınca, sosyoloji ve felsefe gibi alanlar atıl hâle geliyor. Bir taraftan tıp, mühendislik vb. bölümler piyasanın yıldızları olurken, bırakın bir artı değer üretmeyi o piyasanın içerisindeki yapılar ile arasındaki ilişkileri çözen ve işleyişi anlayıp yorumlamaya yarayan bu bölümler gözden düşüyor” şeklinde konuştu.

AKP’nin liselerde sosyoloji ve felsefe ders sayısını azaltmıştı. Sosyoloji ve felsefe bölümlerinin ikisinin de neredeyse yarısını bile dolmadı. Felsefe bölümü tam 5 üniversite hiç kimse tarafından tercih edilmedi. Sosyolojide ise aynı durumu üç üniversitede yaşandı. Felsefe bölümüne örgün eğitim için bu yıl toplam 2 bin 701 kontenjan ayrıldı. Bu kontenjanın yalnızca bin 340’ı ilk yerleştirmede doldu. 34 üniversitede ise felsefeye yerleşen sayısı 10’un altında kaldı. 5 üniversitede ise felsefeyi hiç kimse tercih etmedi. Bu üniversiteler; Ardahan Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi.