Taliban’dan kadına şiddet

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da bir grup kadın protesto düzenledi. Bu protestolarda Taliban güçleri kadınlara şiddet uyguladı.

Uluslararası kamuoyunda konuşulmaya devam eden Taliban’ın şiddeti Afganistan’da sürüyor. Kadınlara yönelik tehditkâr açıklamalarıyla gündeme gelen Taliban, dün kadınlara güç gösterisinde bulundu.

Afganistan’ın önde gelen medya kuruluşlarından Tolo News’te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yakınlarındaki köprüye gitmek isteyen kadınlar Taliban militanları tarafından engelledi. Taliban göstericilere biber gazı ve göz yaşartıcı bomba ile saldırdı. Edinilen bilgilere göre Kabil ve Herat’ta da benzer gösteriler düzenleniyor. Kadınların protestolardaki amacının, çalışma hakkına sahip olma hem de hükümette yer alma talebinin olduğu belirtiliyor. Nitekim Taliban daha önce kadınların hükümette yer alabileceğini fakat bakanlık seviyesinde görevlere getirilemeyeceğini açıklamıştı.

Tolo News’e yaşadıklarını aktaran bir eylemci, “25 yıl önce Taliban geldiğinde benim okula gitmemi engelledi. Onların 5 yıllık devrinden sonra 25 yıl çok sıkı çalıştım ve daha iyi bir gelecek için, şu an bunun tekrar yaşanmasını istemiyoruz” dedi. Reuters haber ajansına konuşan Soraya isimli bir diğer kadın ise, “Kadınların kafalarına silah kabzasıyla vuruyorlar” şeklinde konuştu.