Pandemi yönetilemiyor

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Pandeminin yönetilemediğine dikkat çeken Fincancı, “Etkili dozda aşılama sayılarımız çok düşük olmasına rağmen bakanlık etkin bir aşılama kampanyası yapmamakta ısrar ediyor” dedi.

İzmir Barosu’nda düzenlenen basın toplantısına Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri ile Antalya, Aydın, Çanakkale, Denizli, İzmir, Manisa ve Muğla tabip odalarının yöneticileri katıldı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “Etkili dozda aşılama sayılarımız çok düşük olmasına rağmen bakanlık etkin bir aşılama kampanyası yapmamakta ısrar ediyor. En temel salgın kontrol yöntemi olan filyasyon neredeyse hiç yapılmıyor. Aşılama oranlarının düşük olması, temaslı tespit ve takibinin yapılmaması ve hasta olanların toplumdan ayrı tutulamaması sonucu, bugün ölümlerin en fazla gerçekleştiği aylardan birini yaşıyoruz” diyerek aşılama oranlarına dikkat edilmesi ve pandeminin doğru yönetilmesi gerektiğinden bahsetti.

Fincancı, salgına karşı yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı:

“Kapalı ortamlarda kalma süreleri sınırlanmalı, ortamların havalandırılması için gereken önlemler alınmalı.

Tüm kapalı mekânlara girişler için gerekli bilimsel önlemler alınmalı, sınırlamalar getirilmeli.

Salgının yoğun olduğu illere özel tedbirler uygulanmalı.

Maske-mesafe-temizliğin salgınla mücadeledeki hayati önemi unutulmamalı.

Toplumun en az yüzde 85’inin en kısa sürede etkili doz aşılanması yapılmalı.

Sağlık Bakanlığı başta TTB ve tabip odaları olmak üzere tüm sağlık meslek örgütleri ile birlikte çalışma yöntemini geliştirmeli, süreci şeffaf yürütmeli.”