İzmir gelecek kurmak için ideal bir şehir

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

9-11 Eylül tarihleri arasında dördüncü Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak İzmir’de hazırlıklar tamamlandı. “Kültür: Geleceğimizi Kurarken” temasıyla düzenlenen zirvede 65 ülkeden kültür üreticileri bir araya geliyor.

UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz geleceği kurmak için İzmir’den daha iyi bir yer hayal edemediğini belirtti. BM Kalkınma Programı Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, “İzmir Kültür Zirvesi, insan ve gezegen arasındaki barışı nasıl sağlayabileceğimizi konuşmak için mükemmel bir zemin” ifadelerini kullandı.

Gerçekleşecek zirveden çıkacak sonuçların geleceğin kültür politikalarını belirleyeceğine dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, “İzmir’de dayanışma kültüründen mahalle kültürüne, üretimden tarım ve ticaret kültürüne kadar tüm alt elementleriyle kültürü yeniden inşa etmek üzere çalışıyoruz. İzmir Kültür Zirvesi de bu anlayışımızın ve çalışmaların başlangıcı olacak. Birlikte yaşama duygusunun gücü, paylaşılan kültürün oranıyla doğru orantılı. Toplumda ortak bir bağ ve biz duygusunu kültürle inşa edeceğiz. Zirvede kültürü, geleceği inşa etmek için birleştirici bir güç olarak ele alıyoruz” şeklinde konuştu.