Ekonomide son 20 yılın en sert kışı

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Doğalgaz, elektrik ve gıda ürünlerine son bir yılda gelen yüzde 30’a yakın zamlar, gelirleri bu oranda artmayan milyonlarca vatandaşı bu kışı nasıl geçireceği konusunda endişelendiriyor.

Uzmanlara göre, yurtdışındaki fiyat artışları nedeniyle doğalgaza yüzde 40’a varan yeni zamlar gelebilir. Bu durumda da başta elektrik olmak üzere yeni bir zincirleme zam yağmuru başlatacak.

Ekonomist Dr. Murat Kubilay, “Isınma, barınma ve beslenme giderleri gelir artışlarının üzerinde. İşsizlikle birleşirse Nisan 2022’de derin bir fakirleşmeyle karşılaşabiliriz. Bu süreçte ihtiyaç kredisi ve kredi kartlarında ödeme güçlüğü çeken binlerce kişinin haciz riski de var. Son 20 yılın ekonomik olarak en soğuk kışına girmek üzereyiz ve vatandaşın şimdiden takati tükendi” diyerek olası pandemi kapanmalarıyla işsizliğin yeniden tetiklenebileceğini belirtti. Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Başlevent, Döviz kurlarının dengelendiğini, kur artışlarının da tüketim ürünlerine yansıdığını söyledi. Başlevent, “Enflasyonda en kötü dönemin geride kaldığını umut edebiliriz. Elbette bir kur şoku veya siyasi çalkantı olmazsa” dedi.

Gıda ve enerji fiyatlarında artış

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) ağustos ayında yüzde 19,25’e yükselişinin kaynağında gıda ve enerji fiyatlarındaki artışın rol oynadığını söyledi. Yılmaz, “Hem gıda hem de enerji TÜFE’si genel TÜFE’nin üzerinde” dedi. Enerjide artan fiyatların üretim maliyetlerini artırdığını, bunun da tüketiciye yansıtıldığı belirten Yılmaz, “Sonuçta enflasyonu besleyen bir kısırdöngü var. Türkiye, petrol ve doğalgazda dışa bağımlı bir ülke. Bu nedenle düşük maliyetli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerekiyor” şeklinde konuştu.