Bilim dünyası Türkiye’de yapılan araştırmayı konuşuyor

ABD'de düzenlenen panelde Türkiye'de yapılan bir araştırma bilim insanlarıyla paylaşıldı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

ABD’de corona virüsüne müdahale eden ve yoğun bakım servislerinde çalışan hemşire, doktor ve sağlık görevlilerinin travma sonrası stres bozukluğu yaşadığı yapılan araştırmalarla ortaya kondu. Mayıs ayında Amerikan Psikiyatrik Derneği’nin düzenlediği bir panelde Türkiye’den veriler de paylaşıldı.

Normalde savaştan dönen insanlarda görülen travma sonrası stres bozukluğunun Covid-19’a ön saflarda müdahale eden sağlık çalışanlarında da görüldüğü ortaya çıktı. Reuters, özellikle yoğun bakım servislerinde çalışan doktorlarda gece kabuslar görerek ter içinde uyanma, ölen hastaları görme, ani öfke nöbeti gibi semptomların görüldüğünü belirtti. Ajansa konuşan psikiyatrist Doktor Bessel van der Kolk, “Yüzeysel baktığınızda gittiğiniz hastanedeki hemşire, Afganistan’dan dönen bir gaziyle aynı semptomları göstermez” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen panelde 1833 Türk sağlık çalışanının dahil olduğu araştırma paylaşıldı. Araştırma verilerine göre doktorlar arasında travma sonrası stres bozukluğu oranının yüzde 36 olduğu ve doktor olmayan sağlık çalışanlarında ise bu oranın yüzde 49.5 seviyesinde olduğu tespit edildi.